1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Volkswagen’in müşterilerine emisyon tazminatı ödemesinin yolu açıldı

Volkswagen’in müşterilerine emisyon tazminatı ödemesinin yolu açıldı

Volkswagen’in (VW) emisyon skandalı mağduru olan kullanıcıya 25 bin 600 euro tazminat ödemesi kararı Federal Yargıtay tarafından onandı.

Volkswagen’in müşterilerine emisyon tazminatı ödemesinin yolu açıldı

Enerji Günlüğü - Volkswagen’in (VW) emisyon skandalı mağduru olan kullanıcıya 25 bin 600 euro tazminat ödemesi kararı Federal Yargıtay tarafından onandı.

Alman otomotiv şirketi Volkswagen (VW) ile ilgili emisyon skandalının (Dieselgate) açığa çıkmasından beş yıl sonra firmanın bir müşterisine 25 bin 600 euro tazminat ödemesine yönelik Koblenz Yüksek Eyalet Mahkemesi kararı Federal Yargıtay tarafından onandı. Bunun Volkswagen’den davacı olan yaklaşık 60 bin kişi için bir prensip kararı niteliği taşıyabileceği belirtiliyor.

Ayrıca dizel motorları manipüle edilmiş araç sahipleri mahkeme yoluyla otomobillerini Volkswagen'e iade edebilecek.

2015 yılının Eylül ayında patlak veren skandalda Volkswagen, Amerikan makamlarının baskısı sonucu, 11 milyondan fazla aracın emisyon salımı sisteminde manipülasyon yaptığını kabul etmişti. Araçlara yerleştirilen bir açma kapama mekanizması sayesinde, otomobillerin emisyon salımı, uyulması gereken değerlerde olmamasına rağmen kurallara uygun çıkıyordu.

240 bin civarında VW marka otomobil sahibi ise daha önce şirket ile Almanya Tüketiciyi Koruma Merkezi arasında yapılan anlaşmayı kabul etmiş ve VW’nin ödemeyi taahhüt ettiği bin 350 ila 6 bin 257 euro arasındaki tazminatı kabul etmişti. Bu anlaşma VW’ye 750 milyon euroya mal olmuştu.

 

Etiketler : , ,
İlgili Haberler