1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. YEKA GES-3 ihalelerinde ortalama fiyat 22.81 TL

YEKA GES-3 ihalelerinde ortalama fiyat 22.81 TL

YEKA GES-3 olarak adlandırılan, mini güneş enerji santrali lisans ihalelerinin ilk dört günlük bölümünde kilovatsaat başına fiyat tekliflerinin ortalaması 22.81 lira oldu.

YEKA GES-3 ihalelerinde ortalama fiyat 22.81 TL

Enerji Günlüğü - Mini güneş enerji santrali lisans ihalelerinin ilk dört günlük bölümünde kilovatsaat başına verilen fiyat tekliflerinin ortalaması 22.81 lira oldu.

Yenilenebilir kaynak alanları güneş enerji santrali (YEKA GES-3) ihaleleri başladı. Ancak sokağa çıkma yasakları nedeniyle 29 Nisan sonrası kısımlar ötelendi. YEKA GES-3 ihalelerinin ilk dört gününde istekliler toplam 19 bölgedeki 275 MW’lik bağlantı hakkı için yarıştı.

EN DÜŞÜK FİYAT ANTALYA’DA

Kilovatsaat başına en düşük fiyatı verenlerin bağlantı hakkı kazandığı yarışmalarda bugüne kadar oluşan fiyatların ortalaması 22.81 kuruş oldu. En düşük fiyat 18.5 kuruş ile Antalya 3 bölgesi için Margün Enerji tarafından verildi.

EN YÜKSEK FİYAT AĞRI İÇİN

İlk dört gündeki en yüksek fiyat ise 28.90 kuruş ile FYS Elektrik’in kazandığı Ağrı 1 bölgesinde oluştu. İkinci yüksek fiyat da yine FYS Elektrik’in kazandığı Ağrı 2 bölgesindeki 28 kuruş olarak kayıtlara geçti.

EN BÜYÜK PAYI MARGÜN KAPTI

İhalelerde en çok bağlantı hakkı kazanan istekli Margün Enerji oldu. Şirket, 15 MW’ı Batman 2, 40 MW’ı Ankara 1 ve 2, 10’ar MW’ı Aksaray 2 ve Antalya 3 olmak üzere toplam 75 MW’lik bağlantı hakkı elde etti.

BOYDAK ENERJİ DE ALDI

YEKA GES-3 bağlantı hakkı ihalelerinde ilk dört günlük sonuçlara göre pastadan en büyük dilimlerden birini de Boydak Enerji aldı. Boydak Enerji iştiraki Gün Güneş Enerjisi şirketi, her biri 20 MW’lik Antalya 1 ve Antalya 2 bölgelerindeki bağlantı haklarını elde etti.

Mehmet KARA - Enerji Günlüğü 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler