1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Yeo, yerli bataryayı yerli robotlarla üretecek

Yeo, yerli bataryayı yerli robotlarla üretecek

YEO Teknoloji’nin İstanbul Tuzla’da inşası devam eden fabrikasında enerji depolama sistemleri robotik üretim hattında üretilecek.

Yeo, yerli bataryayı yerli robotlarla üretecek

Enerji Günlüğü - Yenilenebilir enerji ve enerji teknolojileri markası YEO Teknoloji, %100 iştiraki olan Reap Battery bünyesinde planlandığı enerji depolama sistemleri fabrikası makine üretim hattı için Robo Otomasyon ile anlaştı.

Anlaşmayla birlikte ileri seviyede otomasyonla enerji depolama sistemleri robotik üretim hattında üretilecek. Yüksek kapasiteli, hassas kalite kontrolü ve ileri seviyede otomasyon sistemiyle enerji depolama sistemleri için yerli robotlar çalışacak.

TESİS BU YIL TAMAMLANACAK

İstanbul Tuzla’da inşası devam eden, 2024 yılında tamamlanacak fabrikanın kapasitesi ilk yıl tek vardiyada 1 GWh olacak. Reap Battery, enerji depolama sistemlerinde araştırma ve geliştirme, tasarım ve mühendislik, tedarik ve üretim, işletme ve bakım hizmetlerini tek noktadan sağlayacak. Gelişmiş elektronik ve mekanik tasarım teknikleri, tecrübeli batarya tasarım ekibi ile güvenilir enerji depolama sistemlerini müşteri ihtiyaca yönelik sunacak.

“ODAĞIMIZA 3D’Yİ ALARAK YERLİ ÇÖZÜM SUNACAĞIZ”

YEO Teknoloji CEO’su Tolunay Yıldız, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “YEO Teknoloji olarak Aralık 2023’te Reap Battery farikası için uzun vadeli kredi anlaşmasını imzalamıştık. Eylül 2023’te çalışmalarına başlanan Reap Batarya’nın giga fabrikası şimdiye kadar öz kaynaklarla finanse edilmişti. Şimdi de yerli enerji depolama sistemleri için Türkiye’nin yerli ve başarılı robotik sistemler üreticisi Robo Otomasyon ile birlikte çalışacağız. Odağımıza 3D yani dijitalizasyon, desentralizasyon, dekarbonizasyonu alarak yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjinin depolanması için de en yeni çözümleri yine Türkiye’de yerli üretim hattımızda üreterek sunacağız” dedi. 

 

İlgili Haberler