1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Yıldız: Kerkük-Yumurtalık boru hattı yeniden devrede

Yıldız: Kerkük-Yumurtalık boru hattı yeniden devrede

Önceki gece yaşanan patlama ve sonrasında çıkan yangın nedeniyle petrol akışının durduğu Kerkük Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı, bugün yeniden devreye...

Yıldız: Kerkük-Yumurtalık boru hattı yeniden devrede

Önceki gece yaşanan patlama ve sonrasında çıkan yangın nedeniyle petrol akışının durduğu Kerkük Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı, bugün yeniden devreye girdi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı’nı oluşturan iki hattan birinde önceki gece patlama yaşandığını, diğer hattın da güvenlik nedeniyle kapatıldığını hatırlattı. Bakan Yıldız, "Bugün saat 10.00 itibariyle bu hattan petrol akışı tekrar başladı" dedi. Patlatılan hatta oluşan yangının dün akşam söndürüldüğü bilgisini veren Bakan Yıldız açıklamasında şunları belirtti:
"BOTAŞ ekiplerimiz tarafından hasar tespit ve tamirat çalışmalarına başlandı. Bir hafta içerisinde bu paralel hattın da devreye girmesini bekliyoruz. Kerkük – Yumurtalık, Türkiye ve bölge için stratejik, dünya petrol piyasaları için de önemli bir boru hattıdır. Terörün zaman zaman bu boru hattına yaptığı saldırılar, ülkenin kalkınma ve gelişimine sekte vuramayacaktır. Bununla birlikte bu saldırılar, bölgenin enerji kaynaklarını ülkeye kazandırma azmimizden bizi geri çeviremeyecektir."

Kerkük-Yumurtalık Hattı’nda yangın çıktı, petrol akışı durdu

Önceki ve Sonraki Haberler