1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Yunanistan-Bulgaristan gaz bağlantısı anlaşmaları tamamlandı

Yunanistan-Bulgaristan gaz bağlantısı anlaşmaları tamamlandı

Bulgaristan-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı’nın inşası ve boru tedariki ile vergi sistemi ve finansmanı için anlaşmalar imzalandı. 

Yunanistan-Bulgaristan gaz bağlantısı anlaşmaları tamamlandı

Enerji Günlüğü - Bulgaristan-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı’nın inşası ve boru tedariki ile vergi sistemi ve finansmanı için anlaşmalar imzalandı. 

Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova, Yunanistan ve Bulgaristan arasında kurulması planlanan gaz ara bağlantı hattı için Yunanistanlı şirketler J&P-Avax ve Corinth Pipeworks Industry ile boru tedarik ve inşaa anlaşması imzaladı. 

Petkova hattın 123 kilometrelik Bulgaristan bölümünün inşa çalışmalarına önümüzdeki yıl başlanacağını kaydetti. 

Bulgaristan’ın Rus gazına bağımlılığını azaltacak olan Bulgaristan-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı projesini geliştiren ICGB şirketi, Mayıs ayında düzenlediği ihalede 144.8 milyon euro değerindeki hattın inşaası için Yunanistanlı şirket J&P-Avax’ı ve hatta 58.2 milyon euro değerindeki boru tedariği için de Corinth Pipeworks’u seçmişti. 

Avrupa Yatırım Bankası (EIB), ICGB projesinin bir bölümünü finanse etmek üzere devlete ait Bulgar Enerji Holding'e 110 milyon Euro tutarında kredi vereceğini açıklamıştı. Komotini bölgesindeki Yunan gaz iletim sistemini Stara Zagora bölgesindeki Bulgar gaz iletim sistemine bağlayacak olan hat AB tarafından da destekleniyor.

HATTIN VERGİ REJİMİ BELİRLENDİ

Aynı zamanda Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova ve Yunanistan Enerji Bakanı Konstantinos Hadzidakis, gaz bağlantı hattının devreye girmesine ilişkin vergi rejimini düzenlenleyen hükümetlerarası bir anlaşma imzaladılar. 

Proje için 110 milyon euro sağlayacak Avrupa Yatırım Bankası ile de bir kredi anlaşması imzalandı. 

Hat ile ilgili bu sözleşmelerin dışında Gaz İletim Sözleşmesi, Yunanistan ile Ortak Şirkette Hissedar Sözleşmesinin Değiştirilmesine İlişkin Protokol ve Ortak Şirket Sermayesini Artırma Karar Protokolü de imzalandı.

Mevcut durumda Kulata – Sidirokastro doğalgaz interkonnektörü ile Yunanistan’dan Bulgaristan’a 1,5 milyar metreküp doğalgaz ithalatı mümkün (Rusya’nın Trans-Balkan doğalgaz hattı hariç).

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler