1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Zorlu`nun iki RES`ine daha ödül

Zorlu`nun iki RES`ine daha ödül

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji’nin Osmaniye’de inşası süren toplam 80,3 MW'lık Sarıtepe RES ve Demirciler RES projeleri “Gold Standard” sertifikası...

Zorlu`nun iki RES`ine daha ödül

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji’nin Osmaniye’de inşası süren toplam 80,3 MW'lık Sarıtepe RES ve Demirciler RES projeleri “Gold Standard” sertifikası aldı.

Zorlu Enerji, 2010 yılında devreye aldığı 135 MW’lık Gökçedağ RES projesinden sonra, sürdürülebilir kalkınmaya (yerel ve küresel çevre, sosyal ve teknolojik gelişim) net katkıları nedeniyle Haziran 2016’da devreye almayı planladığı toplam 80,3 MW’lik Sarıtepe ve Demirciler Rüzgâr Enerjisi Santralleri için de “Gold Standard” sertifikası aldı.

Gönüllü karbon piyasasında işlem gören enerji projelerini derecelendiren Gold Standard sertifika programı, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinin fiili olarak CO2 emisyonlarını düşürdüğünü ve yerel halkın bundan yararlandığını güvence altına alıyor.

Sarıtepe RES’de 61 bin 408 ton CO2, Demirciler RES’de ise 37 bin 547 ton CO2 olmak üzere yıllık toplam 100 bin tona yakın CO2 emisyon azaltımı sunması beklenen Sarıtepe ve Demirciler RES projelerinin karbon borsasında toplamda yaklaşık 200 bin ilâ 250 bin Euro arasında yıllık gelir sağlayabileceği tahmin ediliyor.

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, konuyla ilgili olarak, “Sarıtepe RES ve Demirciler RES projelerimiz için Gold Standard değerlendirme süreci Haziran 2015’te başladı. İnşaatı devam eden ve önümüzdeki yıl devreye alacağımız projemizin almaya hak kazandığı Gold Standard, gönüllü karbon piyasasında işlem gören yenilenebilir ve temiz enerji projeleri için önemli bir eşiği temsil ediyor. Sosyal, ekonomik ve teknik gelişmeye birarada katkı sağlayan projelerimizin aldığı sertifika ile örnek ve ilham verici olmalarını hedefliyoruz. Zorlu Enerji olarak tüm yatırımlarımızda sosyal ve çevresel sorumluluklarımızı göz önünde bulundurmaya devam edeceğiz” dedi.

“Gold Standard”, yenilenebilir ve temiz enerji projelerinin çevresel ve sosyal etkileri değerlendirilerek veriliyor.Sertifika,aralarında Birleşmiş Milletler’in yanı sıra birçok ulusal hükümet ve şirketlerin de bulunduğu 80’den fazla kurum tarafından destekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler