1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Akkuyu NGS’de dördüncü katman kuruldu

Akkuyu NGS’de dördüncü katman kuruldu

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) birinci güç ünitesinin reaktör binasına iç koruma kabuğunun (İKK) dördüncü katmanı kuruldu.

Akkuyu NGS’de dördüncü katman kuruldu

Enerji Günlüğü - Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) birinci güç ünitesinin reaktör binasına iç koruma kabuğunun (İKK) dördüncü katmanı kuruldu.

Nükleer güç santrallerinin güvenlik sisteminin ana unsurlarından biri olan iç koruma kabuğunun (İKK) 4’üncü katmanı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci güç ünitesinin reaktör binasına kuruldu. Reaktör binasının korunmasını sağlayan iç koruma kabuğu, boru ve polar vinç girişleri için destek görevi görüyor. Bu sayede santralin işletim aşamasında nükleer reaktörün bakım çalışmaları gerçekleştirilebiliyor.

REAKTÖR BİNASININ SIZDIRMAZLIĞINI SAĞLIYOR

Çelik katmandan ve özel betondan oluşan iç koruma kabuğunun 4’üncü katmanı, reaktör binasının sızdırmazlığını sağlıyor. Ekipman, her biri 12 bölümden oluşan iki ayrı katman olmak üzere, 24 bölümden oluşan kaynaklı bir metal konstrüksiyon olma özelliğini taşıyor. 

İç koruma kabuğunun yapılış aşamasında 11,3 metre uzunluğa ve 4 metreden fazla yüksekliğe sahip olan bölümler birbirine kaynaklanarak bağlantı parçaları ve gömülü parçalarla donatılmış tek bir silindirik konstrüksiyon haline getiriliyor. Toplam ağırlığı 142 tonu bulan konstrüksiyonun, yüksekliği 8 metreyi aşıyor. Konstrüksiyonun çevre uzunluğu ise 138 metreyi buluyor. 

AYLAR SÜREN ÇALIŞMA SONUCU KATMAN YERLEŞTİRİLDİ

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, yerleştirilen 4’üncü katmanın iç koruma kabuğunun sonuncu silindirik katmanı olduğunu belirterek, "Sonraki aşamalarda kubbe kısmının ögeleri monte edilecek. Bu karmaşık mühendislik operasyonu, aylarca süren çalışmaların sonucu oldu. Nitekim katmanın ayrı ögelerden oluşan ön kurulumu da 84 gün sürdü. Bundan sonra, 3’üncü ve 4’üncü katmanların kaynağı, nakliye geçidinin ve personel geçidinin ögeleri de dahil olmak üzere gömülü parçaların güçlendirilmesi ve montajının yapılması gerekiyor” dedi.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler