1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Akkuyu NGS’nin reaktör kontrol montajı başladı 

Akkuyu NGS’nin reaktör kontrol montajı başladı 

Akkuyu NGS’nin reaktör kontrol montajı başladı Enerji Günlüğü - Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk güç ünitesi için reaktör kontrol montajına başlandı. 

Akkuyu NGS’nin reaktör kontrol montajı başladı 

Enerji Günlüğü - Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk güç ünitesi için reaktör kontrol montajına başlandı. 

Türkiye’nin ilk nükleer santrali unvanına sahip, Mersin’de kuruluş çalışmaları devam eden Akkuyu NGS’nin ilk güç ünitesi ekipman tedarik faaliyetleri devam ediyor. Bu çerçevede Rosatom’un Mühendislik Bölümü Atomenergomash AEM-Teknoloji AŞ’nin Volgodonsk Şubesi, Akkuyu NGS'nin ilk ünitesinde yer alacak reaktörün üretiminde son aşamaya geçti. Uzmanlar reaktör kabı, kapağı ve iç parçalarının kontrol montajına başladı. 

TONLARCA AĞIRLIKTAKİ PARÇALAR

Kontrol montajı, reaktör kapağı ve reaktör kabı ile beraber üretilen tüm iç parçaların montajlanabilme özelliğinin kontrol edildiği önemli bir işlem. Bu işlem özel bir yeraltı tezgah kesonunda gerçekleştiriliyor. Reaktör kazanının içine 73 ton ağırlığındaki karotiyer yerleştiriliyor. Montaj işlemleri kapsamında sırasıyla 38 ton ağırlığındaki bir çekirdek bölme duvarı, 68 ton ağırlığındaki bir koruyucu boru ünitesi ve 90 ton ağırlığındaki bir reaktör kapağının montajı yapılıyor. 

YERİNDE MONTAJ İŞLEMİNİ KISALTMAK İÇİN 

Montaj sırasında, reaktör kapağının merkezlenmesini sağlamak için uygun kilitleme kamaları da yerleştiriliyor. Bu işlemler sırasında ayrıca, kapak koruma kontrol sistemi nozullarındaki deliklerin, karotiyer destek elemanları ve koruyucu boru ünitesinin flanşları ile hizası kontrol ediliyor. Kontrol montajı, gelecekte inşaat halindeki nükleer santralin sahasında bulunan bir reaktörün tüm iç elemanları ile beraber inşası için gereken süreyi önemli ölçüde azaltıyor. 

REAKTÖRÜN ÜST KISMI KAPATILIYOR

Reaktör, içinde aktif bölge ve iç elemanların bulunduğu eliptik tabana sahip dikey silindirik bir kap olma özelliğini taşıyor. Reaktörün üst kısmı, mekanizma sürücüleri ve kontrollerine sahip bir kapak ve üzerine monte edilmiş reaktörlerin koruması ile reaktör içi kontrol için kullanılan sensörlerin kablolarının çıkışını sağlayan nozulları ile hava geçirmez şekilde kapatılıyor.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler