1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Aksa, deprem bölgesinde gaz kaçağı tarama çalışmalarını sürdürüyor

Aksa, deprem bölgesinde gaz kaçağı tarama çalışmalarını sürdürüyor

Aksa Doğalgaz dağıtım bölgeleri içerisinde yer alan 9 afet ilinde kaçak tarama işlemlerini sürdürüyor. Şirket ön kontrollerde herhangi bir sorunla karşılaşılmadığını belirtti.

Aksa, deprem bölgesinde gaz kaçağı tarama çalışmalarını sürdürüyor

Enerji Günlüğü - Dağıtım bölgeleri içerisinde yer alan afet illerinde kaçak tarama işlemlerini sürdüren Aksa Doğalgaz, ön kontrollerin tamamlandığını ve herhangi bir sorunla karşılaşılmadığını açıkladı. 

Aksa Doğalgaz, faaliyet alanı içerisinde yer alan ve depremden etkilenen 9 şehre ilişkin yaptığı açıklamada, bölgede kesintisiz ve güvenli gaz arzının sürdürülebilmesi için gerekli çalışmaları yürüttüklerini belirtti. Aksa Doğalgaz, “Deprem sonrasında ekiplerimiz acil eylem planını devreye alarak; 54 adet Şehir Giriş İstasyonu, 13.569 km boru hattı ve ekipmanlarından oluşan şebekenin ön kontrollerini tamamlamış, herhangi bir sorun tespit edilmemiştir. Detaylı tarama faaliyetleri tüm cadde ve sokaklarda 7/24 devam edecek şekilde başlanmış olup, hasar gören veya yıkılan yapıların doğal gaz arzı önlem amaçlı kesilmektedir. Hasar gören yapılar dışında ise doğal gaz arzı kesintisiz olarak devam etmektedir” açıklamasını yaptı.

BOTAŞ İLE KOORDİNASYONLU ÇALIŞILIYOR

Kahramanmaraş-Gaziantep doğal gaz iletim hattında oluşan hasar nedeniyle Hatay’a bağlı Reyhanlı, Hassa, Kırıkhan ilçelerinde doğal gaz akışının BOTAŞ tarafından geçici olarak durdurulduğu hatırlatılan açıklamada şöyle devam edildi: “Bu nedenle bölgemizdeki 26.523 binanın ve 106.566 abonemizin gaz arzı etkilenmiş olup gaz arzını en kısa sürede tekrar sağlamak üzere BOTAŞ ile koordinasyonlu çalışmalar sürdürülmektedir. Şirketimiz bu süreçte hastane ve bakımevleri başta olmak üzere kritik tesislere taşıma yöntemi ile CNG/LNG tedarik ederek gaz arzı sağlamak üzere çalışmalarına devam etmektedir. 

Hali hazırda doğal gazı kesik veya kesilecek olan binalarda yeniden doğal gaz verme işlemi, iletim hattı onarımı ve gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra kontrollü olarak sağlanacaktır.”

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler