1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Almanya 2030'da kömürden çıkış hedefine sadık

Almanya 2030'da kömürden çıkış hedefine sadık

Almanya hükümeti, 2030 yılına kadar kömürün aşamalı olarak kullanımının sonlandırılmasının "her zamankinden daha önemli" olduğu konusunda kararlı olduklarını açıkladı. 

Almanya 2030'da kömürden çıkış hedefine sadık

Enerji Günlüğü - Almanya hükümeti 2030'daki kömürden çıkış hedeflerinde bir değişiklik olmadığını açıkladı. 

15 Haziran 2022'de Alman kabinesi tarafından oylanan yasa tasarısı, taşkömürü ve linyit yakıtlı kömürlü termik santrallerin Mart 2024'e kadar devreye alınmasının önünü açmayı amaçlıyor. Bu karar kış dönemine kadar kritik kömür tedarik gücünü 6 GW’tan 10 GW’a genişletmek için tasarlandı.

Bununla birlikte Almanya Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı, ülkenin 2030 yılına kadar kömürden çıkmayı taahhüdü verdiğini hatırlatarak, ”2030 yılına kadar kömürden çıkış hedefimizde bir değişiklik yok. Hatta kömürden çıkışın en geç 2030 yılında olması her zamankinden daha önemli" açıklamasında bulundu.

ALMANYA YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRACAK

Bu nedenle kömür geçici olarak yeniden devreye alınıyor olsa da, yaşanan bu süreç Almanya'nın yenilenebilir enerji ve enerji tasarrufu önlemleri konusunda hızlanmasına neden olacağından iddialı iklim hedeflerini yakalayabilmesini sağlayabilir.

Alman hükümeti 2030 yılına kadar %80 yenilenebilir enerji hedefleyen dünyanın en iddialı yenilenebilir enerji planlarından birini kabul etti. Önümüzdeki 8 yılda 115 GW rüzgar enerjisi kapasitesi artışı ile birlikte bu, 2030 yılına kadar yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektriği üçe katlamak anlamına geliyor. Bu anlamda Almanya, iklim hedeflerini karşılayabilmek için yenilenebilir enerji yatırımlarından ödün vermiyor. 

Öte yandan, Almanya'da kömürden çıkını ötelenip etelenmeyeceği tartışıladursun bu konuda bir tartışma başlığı da fosil yakıtlı araçlardan çıkış konusunda açıldı. Hür Demokrat Partili Maliye Bakanı Christian Lindner fosil yakıtlı araç satışlarına yasak koyulmasına dair AB kararına uymayacaklarını ifade etti. Koalisyon ortağı Yeşiller ise bu konudaki AB kararını desteklemekten yana. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler