1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Almanya şirketlere enerji yardımı verecek

Almanya şirketlere enerji yardımı verecek

Alman hükümeti enerji şirketlerini kurtarmaya izin veren yasa teklifini onayladı. Yasa ile şirketlerin Rus gazına bağımlılıkları azaltılacak ve artan fiyatlara karşı dirençleri arttırılacak.

Almanya şirketlere enerji yardımı verecek

Enerji Günlüğü - Almanya’da enerji yoğun üretim yapan ve Rus gazına bağımlı olan şirketlere devlet yardımı verilecek.

Almanya'da kabine, Rusya'nın doğalgaz arzında kesintiye gitmesinin endüstriye ciddi zararlar vermesi ve ekonomiyi daha geniş ölçüde tehdit etmesiyle zor günler geçiren enerji şirketlerini kurtarmaya izin veren yasa tasarısını onay sürecini hızlandırma kararı aldı. Hükümet, iş planları büyük oranda Rus gazına bağlı olan enerji şirketlerinin kurtarılmasına izin veren yasa teklifini onaylayarak meclise sunma kararı aldı. Tasarı bu hafta içinde onaylanmak üzere meclise gidecek.

ŞİRKETLERİN DURUMUNA GÖRE DESTEK VERİLECEK

Tasarı yasalaşırsa enerji yoğun üretim yapan Alman şirketleri Ağustos sonuna kadar hükümete başvurarak yardım talebinde bulunabilecek. Bu şirketlere artan gaz ve enerji maliyetleri ile başa çıkmaları için 50 milyon euroya kadar destek verilecek.  Verilecek yardımın miktarı, şirketin enerji fiyatlarındaki yükselişten ne ölçüde etkilendiğine göre verilecek. Uniper SE'nin devlet desteği alacak ilk şirket olması beklenirken düzenleme sonrası şirketin kurtulması için piyasa değerinin yaklaşık iki katına denk gelen 9,3 milyar euro bir miktara ihtiyacı olduğu değerlendiriliyor.

Almanya Ekonomi Bakanlığı Haziran ayında yaptığı açıklamada, enerji yoğun sektörleri desteklemek için 4 milyar euro ayırdığını duyurmuştu. 

YENİLENEBİLİR ENERJİ YAYGINLAŞTIRILIYOR

Öte yandan Almanya'da federal koalisyon hükümetini oluşturan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması üzerinde de uzlaşma sağladı. Koalisyon partilerinin uzlaştığı tasarıya göre, her eyaletin topraklarının yüzde 2'sini rüzgar enerjisi üretimi için ayırması, 2030'a kadar elektriğin yüzde 80'inin yenilenebilir enerjilerden elde edilmesi öngörülüyor.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler