1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Asia Global Enerji’den Kırklareli’ye depolamalı RES

Asia Global Enerji’den Kırklareli’ye depolamalı RES

Kırklareli il sınırları içinde 50 MWe Enerji Depolama Tesisi ve her biri 5 MW gücünde 10 adet rüzgar türbini kurulacak. 

Asia Global Enerji’den Kırklareli’ye depolamalı RES

Enerji Günlüğü - Asia Global Enerji, 650 milyon TL yatırımla Kırklareli il sınırları içinde 50 MWe Enerji Depolama Tesisi ve Karakos Rüzgar Enerji Santrali (RES) kuracak.

EPDK tarafından hazırlanan ve 19 Kasım'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren elektrik depolama düzenlemesi sonrasında artan depolamalı yenilenebilir enerji yatırımlarından biri Kırklareli ilinde gerçekleştirilecek. Pekerler İnşaat ve Nesma Yapı ortaklığı olan Asia Global Enerji Yatırım Anonim Şirketi, Kırklareli ili Merkez ilçesi sınırları içerisinde, 50 MWe kurulu gücünde depolama tesisi ile birlikte Karakos Rüzgar Enerji Santrali (RES) kurmayı ve işletmeyi planlıyor. Projenin toplam değeri  650 milyon TL olarak hesaplanıyor. 

Proje kapsamında 1141 hektarlık Santral sahası içerisinde her biri 5 MW gücünde 10 adet rüzgar türbini ve santral sahasının 0.12 hektarlık kısmında 50 MWe/50 MWm gücünde enerji depolama tesisi kurulup işletilecek. Santralin yılda toplam175 milyon kWh elektrik üretmesi öngörülüyor. Üretilen elektrik Kırklareli TM 154 kV’ye bağlanacak.  

Asia Global Enerji, aynı zamanda Karaman ve Antalya il sınırları içinde 50 MWe Enerji Depolama Tesisi ve Tufandağı Rüzgar Enerji Santrali (RES) de kuracak.

Enerji Depolama Sistemleri'nin elektrik şebekeleri için temel amacı, elektrik enerjisini depolanacak bir forma dönüştürmek, depolamak ve gerektiğinde tekrar elektrik enerjisi olarak şebekeye aktarmaktır. Enerji Depolama Sistemleri, güvenilir bir işletim sürecini desteklemek için kontrol ve yönetim sistemleriyle birlikte kuruluyor. Amaç sadece yerel kontrol sağlamak değil, aynı zamanda ulusal şebeke boyunca ekipmanın koordineli kontrolünü sağlamaktır. Enerji Depolama Sistemleri, enerji maliyetlerini düşürmek ve talep yükünü kontrol etmek adına kendi kendini şarj ve deşarj edebilmektedir.

Enerji Günlüğü 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler