1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Asia Global Enerji’den Yozgat’a depolamalı RES

Asia Global Enerji’den Yozgat’a depolamalı RES

Yozgat il sınırları içinde 50 MWe Enerji Depolama Tesisi ve her biri 5 MW gücünde 10 adet rüzgar türbini kurulacak. 

Asia Global Enerji’den Yozgat’a depolamalı RES

Enerji Günlüğü - Asia Global Enerji, 650 milyon TL yatırımla Yozgat il sınırları içinde 50 MWe Enerji Depolama Tesisi ve Sorgun Rüzgar Enerji Santrali (RES) kuracak.

EPDK tarafından hazırlanan ve 19 Kasım'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren elektrik depolama düzenlemesi sonrasında artan depolamalı yenilenebilir enerji yatırımlarından biri Yozgat ilinde gerçekleştirilecek. Pekerler İnşaat ve Nesma Yapı ortaklığı olan Asia Global Enerji Yatırım Anonim Şirketi, Yozgat ili Sorgun ilçesi sınırları içerisinde, 50 MWe kurulu gücünde depolama tesisi ile birlikte Sorgun Rüzgar Enerji Santrali (RES) kurmayı ve işletmeyi planlıyor. Projenin toplam değeri  650 milyon TL olarak hesaplanıyor. 

Proje kapsamında her biri 5 MW gücünde 10 adet rüzgar türbini ve 50 MWe/50 MWm gücünde enerji depolama tesisi kurulup işletilecek. Santralin yılda toplam175 milyon kWh elektrik üretmesi öngörülüyor. Üretilen elektrik Sorgun TM 154 kV’ye bağlanacak.  

ŞİRKET AYNI KAPASİTEDE 3 DEPOLAMALI RES DAHA KURACAK

Asia Global Enerji, aynı zamanda Karaman ve Antalya il sınırları içinde 50 MWe Enerji Depolama Tesisi ve Tufandağı Rüzgar Enerji Santrali (RES); Kırklareli il sınırları içinde 50 MWe Enerji Depolama Tesisi ve Karakos Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve Karaman il sınırları içinde 50 MWe Enerji Depolama Tesisi ve Çoka Rüzgar Enerji Santrali (RES) de kuracak.

Enerji Günlüğü 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler