1. HABERLER

  2. PETROL

  3. bp İngiltere yatırımlarını yeniden değerlendiriyor

bp İngiltere yatırımlarını yeniden değerlendiriyor

bp, İngiliz hükümetinin açıkladığı yeni verginin ve önerilen vergi teşviklerinin Kuzey Denizi için yatırım planlarına etkisini değerlendirecek.

bp İngiltere yatırımlarını yeniden değerlendiriyor

Enerji Günlüğü - İngiltere merkezli enerji şirketi bp, hükümetin karı üzerinden %25 vergi alma planı ardından İngiltere’ye yönelik yatırım planlarını gözden geçirecek.

İngiliz hükümetinin petrol ve gaz şirketlerinin karları üzerinden yüzde 25 vergi alma planı sonrasında bp Plc, İngiltere'ye yönelik yatırım planlarını gözden geçirme kararı aldı.  bp daha önce yaptığı açıklamada 2030 yılına kadar İngiltere'ye 18 milyar GBP yatırım planladığını duyurmuştu.  

İngiliz hükümetinin vergi kararı sonrası yazılı açıklama yapan bp, "Bu tek seferlik bir vergi değil, birden çok yıl devam etmesi önerilen bir karar. Bu yeni verginin ve önerilen vergi teşviklerinin Kuzey Denizi için yatırım planlarına etkisine bakmamız gerekli" dedi. 

Birleşik Krallık Finans Bakanı Rishi Sunak, enerji faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlarına destek için artan enerji fiyatlarıyla çok yüksek karlar elde eden şirketler için "Hedefli ve geçici Enerji Kâr Vergisi'ni uygulamaya koyacaklarını açıklamıştı. Sunak, artan enerji fiyatlarının etkisiyle son zamanlarda olağanüstü kârlar elde eden petrol ve doğal gaz şirketlerine %25 vergi uygulanacağını kaydetmişti.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler