1. HABERLER

  2. ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

  3. Çinli NIO’nun ilk yurtdışı yatırımı Macaristan’a

Çinli NIO’nun ilk yurtdışı yatırımı Macaristan’a

Çinli elektrikli araç üreticisi NIO, ilk yurt dışı yatırımı Macaristan’a yapacak. Nio, batarya değiştirme ve satış sonrası hizmeti içeren tesisi Eylül ayında açmayı planlıyor.

Çinli NIO’nun ilk yurtdışı yatırımı Macaristan’a

Enerji Günlüğü - Çinli elektrikli araç (EV) üreticisi NIO, Macaristan’da batarya değiştirme istasyonu ve satış sonrası hizmetleri kapsayan bir tesis kuracak.

 Çin’in önemli elektrikli araç üreticilerinden NIO, ilk yurt dışı yatırımını Macaristan’a yapacağını açıkladı. 10 bin m2’lik bir alan üzerine kurulacak olan tesiste batarya değiştirme istasyonu, satış sonrası hizmetler verilecek ayrıca eğitim ve Ar&Ge merkezi de yer alacak. Yeni tesis, Budapeşte’nin yaklaşık 20 kilometre batısındaki Biatorbagy bölgesinde kurulacak. Tesisin Eylül ayında faaliyete geçmesi bekleniyor.

“EV YATIRIMLARINDA CİDDİ BİR REKABET VAR”

Söz konusu yatırım anlaşması NIO’nun Avrupa Başkan Yardımcısı Zhang Hui ve Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto tarafından Budapeşte’de düzenlenen bir basın toplantısında imzalandı. Toplantıda bir konuşma yapan Peter Szijjarto, yatırımı 1,7 milyar forint (4,29 milyon dolar) ile desteklediklerini belirterek, “Elektrikli otomotiv devrimi, dünya ekonomisinin en kararlı süreci, bu nedenle de yatırımlar için ciddi bir rekabet var” dedi. 

Macar ekonomisinde otomotiv endüstrisinin önemli bir yer tuttuğunu belirten Szijjanto, bu nedenle elektrikli araçlar konusunda yatırımları çekmeye önem verdiklerini söyledi. 

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler