1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Conergy Türkiye solar pazarına giriş yaptı

Conergy Türkiye solar pazarına giriş yaptı

Enerji Günlüğü - Solar yatırımları alanındaki en büyük EPC firmalarından Conergy, Türkiye pazarına giriş yapıyor.Dünyanın güneş enerjisi alanındaki...

Conergy Türkiye solar pazarına giriş yaptı

Enerji Günlüğü - Solar yatırımları alanındaki en büyük EPC firmalarından Conergy, Türkiye pazarına giriş yapıyor.

Dünyanın güneş enerjisi alanındaki en büyük anahtar teslim mühendislik (EPC) firmalarından Conergy, Türkiye'ye geliyor. Türkiye, halen dünyanın 14 ülkesinde faaliyet gösteren Conergy'nin yer aldığı 15'inci pazar olacak.

Bugüne kadar girdiği pazarlarda kendi şirketleriyle faaliyet gösteren Conergy, Türkiye'de farklı bir yol izlemeyi tercih etti. Conergy, Türkiye'deki faaliyetlerini yerli ortağı RKT ile birlikte yürütecek...

Conergy, Türkiye pazarında RKT Conergy adı altında, yerel ortaklı bir şirketle faaliyet göstereceğini duyururken, "Türk CO Group ile ortak sermayeli olarak kurulan, güçlü ve başarılı bu yeni şirket, Conergy’i Türkiye’deki PV pazarında lider bir oyuncu pozisyonuna getirecektir" denildi.

Yapılan açıklamaya göre, Co Group ile Conergy ortaklığı RKT Conergy, ticari çatı uygulamaları ve zemin-montaj uygulamaları segmentine odaklanacak. RKT Conergy, Türkiye pazarına proje geliştirme, finansman, mühendislik, tedarik ve inşaat işlerinin (EPC) yanı sıra işletme ve bakım (O&M) hizmetleri de verecek.

Conergy'nin açıklamasında Türkiye pazarına ilişkin değerlendirmeler de yer aldı. Açıklamada "YEKDEM mekanizmasının da yardımıyla artan enerji talebi ve yüksek ışınım seviyesi sayesinde Türkiye, bu olumlu piyasa koşulları ile en cazip yükselen güneş pazarlarından biridir" ifadesi kullanıldı.

RKT Congergi ortaklığı, Conergy Küresel Mühendislik & Servis Başkan Yardımcısı Heinz-Peter Tienken ve RKT Genel Müdürü Utku Korkmaz tarafından yönetilecek.

Conergy'nin yerel ortağı CO Group, Cengiz Güldamlası'na ait Cenay Group'un bir parçası. Cenay Group, elektrik altyapısı, gayrimenkul, inşaat ve telekomünikasyon ile ilgili iş kollarında birden fazla şirkete sahip.

RKT Conergy ortaklığının hayata geçirildiğine ilişkin duyuruda Cengiz Güldamlası’nın ortağı olduğu proje geliştirme şirketi RKT'nin bugüne kadar 800 MW’tan fazla rüzgar projesi geliştirdiği belirtildi. Şirketin ayrıca Conergy ile birlikte güneş projeleri de geliştirdiği kaydedildi.

RKT Conergy’nin Genel Müdürü Utku Korkmaz konuya ilişkin açıklamasında, "Lisanssız PV segmentinde projeler geliştirerek iyi bir ilerleme kaydettik ve hali hazırda 30 MW şebeke bağlantı izni aldık. Güneş sektöründeki tecrübesi ve bankalarca muteber olan Conergy’nin de dahil olmasıyla proje geliştirme faaliyetlerimizi güçlendireceğiz ve hızlandıracağız” dedi.

Mehmet KARA

Etiketler : , ,