1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Danimarka, Kuzey Akım-2'yi yasakladı

Danimarka, Kuzey Akım-2'yi yasakladı

Enerji Günlüğü - Danimarka Parlamentosu, Rus doğal gazını Baltık Denizi'nin altından Almanya'ya getirecek Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının...

Danimarka, Kuzey Akım-2'yi yasakladı

Enerji Günlüğü - Danimarka Parlamentosu, Rus doğal gazını Baltık Denizi'nin altından Almanya'ya getirecek Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının ülke topraklarından geçmesini engelleyen yasa tasarısını kabul etti. 

Danimarka hükümetinin hazırladığı, boru hattının ülke topraklarından geçmesini engellemek için, enerji projelerinin dış politika ve güvenlik gerekçeleriyle yasaklamasına izin verecek bir yasa değişikliği teklifi Parlamento tarafından onaylandı. Parlamentodan geçen yasa, Danimarka Dışişleri Bakanlığı'na ulusal güvenlik gerekçeleri doğrultusunda boru hattının ülke topraklarından geçmesinin uygunluğunu gözden geçirme imkanı sunuyor.

Rus doğal gazının Baltık Denizi'nden Almanya'ya taşıyacak ve Ukrayna, Polonya gibi doğu Avrupa ülkelerini bypass edecek Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı ile yılda fazladan 55 milyar metreküp Rus gazının taşınması öngörülüyor. AB, ABD, Polonya ve bazı Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri projeye Rus doğal gazına olan bağımlılığın artacağı ve hattın birinci kolunun bile tam kapasite ile çalışmadığı gerekçeleriyle karşı çıkarken, Almanya projeyi destekliyor.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler