1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Danimarka’da Kuzey Akım 2 çalışmaları bu yıl tamamlanacak

Danimarka’da Kuzey Akım 2 çalışmaları bu yıl tamamlanacak

Danimarka sularında Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı çalışmalarının bu ayın sonunda başlayarak üçüncü çeyrek sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Danimarka’da Kuzey Akım 2 çalışmaları bu yıl tamamlanacak

Enerji Günlüğü - Danimarka sularında Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı çalışmalarının bu ayın sonunda başlayarak üçüncü çeyrek sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Rus doğalgazının Baltık Denizi'nden Almanya'ya ve Avrupa’ya taşıyacak olan Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’nın Danimarka sularında kalan kısmına boru döşeme faaliyetlerini yürütecek olan Rusya’ya ait Akademik Cherskiy Gemisi’nin bu ay sonunda bölgeye gönderileceği kaydedildi. Akademik Cherskiy Gemisi Mart ayı başında Almanya'nın Wesmar limanından ayrılmıştı.

Danimarka Enerji Ajansı, "Boru döşenmesine yönelik planlar, operasyonun Mart sonunda yeniden başlamasını ve 2021 3'ncü çeyrek sonuna kadar tamamlanmasını öngörüyor. 

Danimarka Enerji Ajansı, 2019 yılı Ekim ayında Rusya'nın Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı’nın Danimarka sularından geçmesine onay vermişti. Ancak ABD’nin yaptırım tehditleri nedeniyle çalışmalar kesintiye uğramıştı.Kuzey Akım 2 ile birlikte Rusya'nın Baltık Denizi'nin altından Almanya'da doğalgaz ihracat kapasitesi ikiye katlanarak yıllık 110 milyar metreküp üzerine çıkacak. Rus doğalgazının Baltık Denizi'nden Almanya'ya taşıyacak ve Ukrayna, Polonya gibi doğu Avrupa ülkelerini bypass ederek transfer gelirinden edecek Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı ile yılda fazladan 55 milyar metreküp Rus gazının Almanya’ya ve Almanya üzerinden Avrupa’ya taşınması öngörülüyor.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler