1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Dicle Elektrik'ten çiftçiye değişken tarife önerisi

Dicle Elektrik'ten çiftçiye değişken tarife önerisi

Dicle Elektrik, ’Değişken Tarife'ye geçmeleri halinde çiftçilerin elektrik faturalarında yüzde 15-19 arasında bir düşüş olabileceğini belirtti.

Dicle Elektrik'ten çiftçiye değişken tarife önerisi

Enerji Günlüğü - Dicle Elektrik, ’Değişken Tarife'ye geçmeleri halinde çiftçilerin elektrik faturalarında yüzde 15-19 arasında bir düşüş olabileceğini belirtti.

Dicle Elektrik, yeraltından elektrikli motorla su çeken tarımsal sulama abonelerinin yüksek enerji maliyetlerinin aşağı çekilmesi için çiftçilere 'Değişken Tarife' önerisinde bulundu.Tarımsal sulama yapan çiftçi birlikleri Diyarbakır Ziraat Odası, Sur Ziraat Odası ve Bismil Pamuk Üreticileri Birliği temsilcileriyle temsilcileriyle Diyarbakır'da bir araya gelen Dicle Elektrik yetkilileri 'Değişken Tarife'ye geçmeleri halinde çiftçilerin elektrik faturalarında yüzde 15-19 arasında bir düşüş olabileceğini anlattı. 

Uzmanların verdiği bilgiye göre, 3 zamanlı 'Değişken Tarife'de gündüz (06:00-17:00), puant (17:00-22:00) ve gece (22:00-06:00) olmak üzere üç zaman diliminde ayrı enerji bedeli uygulanıyor. Saat 22:00 - 06:00 arasında sulama yapmanın avantajı var Değişken Tarife'de enerji talebinin en yüksek olduğu puant saatlerde birim bedeli en yüksek iken, talebin daha düşük olduğu gece saatleri en avantajlı olarak kabul ediliyor. Çiftçilerin sulama faaliyetini tarifede belirtilen 22:00 - 06:00 arası gece saatlerinde yapmaları durumunda elektrik faturalarının yüzde 15 ila 19 arasında düşebileceği hesaplanıyor. Üstelik gece sulaması yapıldığında, su sıcaktan dolayı buharlaşmadığından daha az su kullanımı söz konusu oluyor, verimlilik artıyor. 

Ürün tipinden dolayı gündüz sulama yapmak zorunda olan üreticilere ise 06:00 - 17:00 arası saatler öneriliyor. Şirket yetkilileri, çiftçi temsilcilerine tarife değişikliğini nasıl yapacaklarıyla ilgili detaylı olarak bilgi verdi. Çiftçi temsilcilerinin de öneriye sıcak baktıkları, tarifenin avantajlarını üyeleri ile paylaşacakları öğrenildi. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler