1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Dicle Elektrik: Şanlıurfa kırsalında kaçak elektrik tüketimi yüzde 80’e çıktı

Dicle Elektrik: Şanlıurfa kırsalında kaçak elektrik tüketimi yüzde 80’e çıktı

Şanlıurfa’da kaçak elektrik tüketimi son aylarda ciddi bir artış gösterdiği kaydedildi. Özellikle şehir kırsalını oluşturan köy ve mahallelerdeki kaçak elektrik kullanımının alarm verdiği bildirildi.

Dicle Elektrik: Şanlıurfa kırsalında kaçak elektrik tüketimi yüzde 80’e çıktı

Enerji Günlüğü - Dicle Elektrik, Şanlıurfa’da kaçak elektrik tüketiminin hızlı bir artış gösterdiğini, özellikle il kırsalında kaçak kullanım oranının ortalamanın iki katına kadar çıktığını açıkladı.

Dicle Elektrik’ten yapılan açıklamada, Şanlıurfa’nın özellikle kırsal bölgelerinde elektrik faturası ödeme alışkanlığının “yok” denecek kadar zayıf olduğuna dikkat çekildi. Kırsal bölgelerde kaçak kullanım oranının yüzde 80’e kadar çıktığı ve bunun bölge ortalamasının yaklaşık iki katı olduğu belirtildi.

KAÇAK KULLANIMIN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ TARIMSAL SULAMA OLUŞTURUYOR

Dicle Elektrik Dağıtım Şanlıurfa İl Müdürü Osman Hondu, ilde kırsal bölge kapsamında 1200 köy ve 800 mezradan oluşan 2 bin yerleşim yeri bulunduğuna dikkat çekerek, “Biz kaçak tüketimle mücadele etmek için tüm imkanları seferber ediyoruz. Ancak ekiplerimizin kırsal bölgelerdeki kaçak kullanım oranını düşürmek için yaptığı çalışmalara engel çıkarılıyor. Yaptığımız teknoloji ağırlıklı yatırımlar kaçak tüketimde ısrar eden grupların tepkisiyle karşılaşıyor. Şanlıurfa aynı zamanda bölgede en fazla tarımsal sulamanın yapıldığı bir ilimiz. Kaçak tüketimin ve elektrik borcunun da büyük bölümünü bu kesim oluşturuyor” diye konuştu.

“TARIMSAL SULAMA BORCU 5,1 MİLYAR LİRAYA ÇIKTI”

İl Müdürü Osman Hondu, son yıllarda bölge genelinde ciddi bir kuraklığın yaşandığını ve sulama barajlarındaki su seviyesinin azaldığını belirtti. Hondu bu durumun çiftçileri sulamayı yer altı sularıyla yapmaya yönelttiğini ve pompaj yardımıyla yapılan sulamanın ciddi bir enerji maliyeti oluşturduğunu dile getirdi.

Özellikle ithal kömür ve doğalgazdan kaynaklanan sebeplerden dolayı EPİAŞ elektrik fiyatlarındaki artışın da enerji maliyetlerini olumsuz etkilediğini belirten Hondu’nun verdiği bilgiye göre, Temmuz 2022 itibariyle ilde tarımsal sulama borcu geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 60 artarak 5,1 milyar liraya ulaştı.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler