1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Dicle Elektrik'ten tarımsal sulama için ek kapasite yatırımı

Dicle Elektrik'ten tarımsal sulama için ek kapasite yatırımı

Dicle Elektrik, Diyarbakırlı çiftçilerin tarımsal sulamada enerji sorunu yaşamamaları için 14 kilometre uzunluğunda yeni bir hat döşedi.

Dicle Elektrik'ten tarımsal sulama için ek kapasite yatırımı

Enerji Günlüğü - Dicle Elektrik, Diyarbakırlı çiftçilerin tarımsal sulamada enerji sorunu yaşamamaları için 14 kilometre uzunluğunda yeni bir hat döşedi.

Dicle Elektrik, sulama sezonu yaklaşırken, bölgedeki çiftçilerin enerji sorunu yaşamamaları için yeni yatırım yaptı. Dicle Elektrik Diyarbakır İl Müdürü Uğur Yaka, Bismil ve Çınar ilçelerinde 2019 yılında başlattıkları yatırım çalışmasını sulama sezonu başlamadan tamamladıklarını söyledi.

Söz konusu çalışma ile Bismil-2 Trafo Merkezinden 2,5 kilometresi çift devre olmak üzere toplam 14 kilometrelik enerji nakil hattı döşendiğini belirten Uğur Yaka, “Hedefimiz enerji nakil hattını sulama sezonundan önce tamamlamaktı. Yaşanan koronavirüs salgını yüzünden çalışmalar zaman zaman durduysa da hedefimize ulaştık ve sulama sezonu öncesinde çalışmalarımızı tamamlayarak nakil hattını devreye aldık” dedi.

60 MW’LİK KAPASİTE TAHSİSİ

Dicle Elektrik tarafından gerçekleştirilen 60 MW’lik kapasite tahsisi sayesinde Bismil ve Çınar ilçelerindeki tarımsal sulama abonelerinin önümüzdeki yıllarda ortaya çıkabilecek ilave enerji ihtiyaçları da karşılanabilecek. Toplam 3,5 milyon liralık harcama ile tamamlanan yeni enerji nakil hattından bölgedeki 500 kadar tarımsal sulama abonesinin yanı sıra 4 köydeki mesken aboneleri de yararlanacak.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler