1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Dizel yasağı 2020’de Avrupa’da yaygınlaşacak

Dizel yasağı 2020’de Avrupa’da yaygınlaşacak

Almanya’da başlayan dizel yasaklarının bu yıl Fransa, Hollanda ve Norveç’te de uygulanması bekleniyor.

Dizel yasağı 2020’de Avrupa’da yaygınlaşacak

Enerji Günlüğü - Almanya’da başlayan dizel yasaklarının bu yıl Fransa, Hollanda ve Norveç’te de uygulanması bekleniyor.

Almanya’da başlayan ve İtalya’nın tarihi kenti Milano’nun ardından, İspanya’nın Barselona ve Madrid şehirlerinde de uygulanmaya başlanan dizel yasağı diğer Avrupa şehirlerine de sıçrıyor. Alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC’nin Türkiye CEO’su Kadir Örücü, 2020 yılı içerisinde Fransa, Hollanda ve Norveç’te de uygulanması beklenen ‘dizel yasağı’nın Türkiye’yi de etkileyeceğini belirtti. 

Örücü, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından hem çevreye hem de insanlara zarar verdiği kanıtlanan dizel motorlu araçlar, benzinli araçlara göre 10 kat daha fazla zararlı gaz salımı yapıyor. 2030 yılında dizel araçlar kademeli olarak üretimden kaldırılacak. Tarihi dokuyu korumak ve hava kalitesini arttırmak için başlatılan dizel yasağının yakın zamanda başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerimizde göreceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

İSTANBUL’DA DİZEL YASAĞI GÖRMEMİZ MÜMKÜN 

Dizel yakıtın zararlarını açıklayan Örücü, “Hava kirliliği ve insan sağlığı açısından en önemli kirleticiler PM olarak adlandırılan katı parçacıklar ve NOx olarak kısaltılan azot oksitlerdir. Avrupa Birliği ülkelerinde PM’den kaynaklanan sağlık harcamalarının ton başına 75 bin Euro, NOx’dan kaynaklananın ise 12 bin Euro olduğu hesaplanmaktadır. Almanya’da Münster Mahkemesi’nin Köln’de başlattığı dizel yasağı bugün İtalya ve İspanya’da uygulanıyor. Bu yıl bitmeden de Fransa, Hollanda ve Norveç’te yürürlüğe konması bekleniyor. Tarihi değerine paha biçilemeyen İstanbul’da da dizel yasağını görmemiz mümkün. Kent merkezi bu denli yoğun olan bir şehirde PM değerlerinin ne denli yüksek olduğunu sıkışık trafikteki hava kalitesinden anlayabilirsiniz” ifadelerini kullandı. 

Tüm dünyada üretimi yavaşlatılan dizel motorlu araçların 2030 yılında tamamen üretimden kaldırılması bekleniyor. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler