1. YAZARLAR

  2. Murat KUTLUTÜRK

  3. Elektrik talebi daralacak
Murat KUTLUTÜRK

Murat KUTLUTÜRK

Yazarın Tüm Yazıları >

Elektrik talebi daralacak

Temmuz ayının ilk üç haftasındaki (1-21 Temmuz) ortalama elektrik fiyatı 154.7 TL/MWh olarak gerçekleşti. İzleyen hafta için tahminimiz 165.6 TL/MWh mertebesindeydi. 

01-21 Temmuz dönemi için ise ortalama baz yük fiyatı 155.9 TL/MWh olarak gerçekleşti. Bu dönemi kapsayan fiyat tahminimiz 164.5 TL/MWh idi. Yani tahminimiz yüzde 94.7 başarı oranına sahip.

Son üç haftaki gerçekleşen verilerin arkasındaki gelişmeler gelirsek, ay başından beri normalden düşük seyreden hava sıcaklıkları Temmuz ayının üçüncü haftasında da devam etti. Bunların sonucunda talep Ağustos ayına yaklaşılırken düşüş trendine geçti.

İlk iki hafta göz önünde bulundurulduğunda piyasadaki görüntü pek değişmedi. Düşük talebe karşılık yeni devreye giren santraller, minimum arıza/devre dışılık oranı ve rekor rüzgâr kaynaklı üretimin devam etmesiyle yüksek bir arz seviyesi yakalandı.

Böylece geçmiş yıllara nazaran rezerv marjı çok daha iyi seviyelere ilerledi. Bunların sonucunda da dönem boyunca elektrik fiyatları aşağı yönlü baskılanmaya devam etti.

15-21 Temmuz tarihleri arasında yaklaşık olarak 5.11 TWh’lik talep gerçekleşti ve yine geçen sene aynı döneme göre (hafta içi-sonu gün sayısı eşitlenerek hesaplandığında) yüzde 3’lük bir azalma yaşandı.

1-14 Temmuz döneminde toplam talep artışının da yüzde 1.5 seviyelerinde olduğunu göz önünde bulundurursak Temmuz ayının bütünündeki talebin, geçen seneye göre daralma yaşayabileceğini söylemek mümkün.

Önceki ve Sonraki Yazılar