1. HABERLER

  2. PETROL

  3. EPDK’dan akaryakıtçılara: Bir gece ansızın gelebiliriz

EPDK’dan akaryakıtçılara: Bir gece ansızın gelebiliriz

Enerji Günlüğü - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt sektöründe zamları zamanından önce uygulayan istasyonlar...

EPDK’dan akaryakıtçılara: Bir gece ansızın gelebiliriz

Enerji Günlüğü - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt sektöründe zamları zamanından önce uygulayan istasyonlar bulunduğunu söyledi ve bunlardan vazgeçilmesini isterken “Aksi halde bir gece ansızın gelebiliriz” uyarısında bulundu. 

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 8. Türkiye Enerji Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada Ampute Milli Takımının Avrupa şampiyonluğunu kazanarak ülkemizin de enerjisini yükselttiğini söyleyerek takıma teşekkür etti. 

Yılmaz, yaklaşık 15 yıldır enerji sektörünün enerjisini sevdiğini belirterek, “Sektör temsilcilerimizin enerjisi tüm sıkıntıları çözüyor. Her zaman sıkıntının peşinden enerji geliyor. Tüm temsilcilerimiz bulunduğu her olumsuz durumda dahi  güzel enerjisi ile bizlere katkı sağladı. Türkiye’de son 15 yılda enerji sektörü serbestleşerek yatırımcı sayısı arttı. Yerli ve yabacı yatırımcılar ülkemizde çok ciddi projeler kazandırdı” dedi.

Akaryakıt fiyatlarını EPDK’nın düzenlediği algısı yanlış bir algı olduğuna da değinen Mustafa Yılmaz, şunları söyledi: “Fiyatları serbest piyasa belirlemektedir. Rekabeti olumsuz etkileyecek düzenlemelerden derhal kaçınmalıyız. Mesela bir akaryakıt istasyonunda gece yarısı yapılacak zam gece yarısından önce uygulanıyor bu bireysel eylemler sektörü töhmet altında bırakıyor. Dağıtım şirketlerimizden hassasiyet bekliyorum. Bu olumsuz yansımaları bir an önce çeki düzen vermelidir. Aksi halde bir gece ansızın karar alabiliriz”.

“500 ilçe doğalgazlanacak”

EPDK Başkanı Yılmaz, Türkiye elektrik üretimi noktasında Dünya’nın en önemli altıncı pazarı olduğunu açıkladı. İyi bir enerji alt yapısı ile özellikle sanayi alanında ülkemizin önemli bir noktaya getirileceğini de vurgulayan Yılmaz, doğalgaz borsası kurulması adına çok önemli adımlar atıldığını 2019’da 500’den fazla ilçenin doğalgaza kavuşacağı müjdesini de verdi.

 
Önceki ve Sonraki Haberler