1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. ETADER: Isı tasarrufu da enerji verimliliğine dahil edilsin

ETADER: Isı tasarrufu da enerji verimliliğine dahil edilsin

Enerji Günlüğü – Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği (ETADER), ısı tasarrufunun da enerji verimliliği konusunun dışında düşünülemeyeceğini belirtti.Enerji...

ETADER: Isı tasarrufu da enerji verimliliğine dahil edilsin

Enerji Günlüğü – Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği (ETADER), ısı tasarrufunun da enerji verimliliği konusunun dışında düşünülemeyeceğini belirtti.

Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği (ETADER) bir açıklama yaparak, geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 25 maddelik Yapısal Reform Eylem Planı’nın ekonomiye ilişkin ilk 9 maddesi arasında yer alan “Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı”na destek verdi. ETADER bununla birlikte, ısı tasarrufunun da bu programa dâhil edilmesi gerektiğini belirtti.

Açıklamada, Türkiye’nin enerji yoğunluğunun OECD ülkeleri ortalamasının iki katı olduğunun altı çizilerek, atılan adımların çok önemli olduğu belirtildi.

Buna karşın, ısı tasarrufu alanında atılması gereken adımların da ”Enerji Verimliliği” programının olmazsa olmaz bir ana başlığı olduğunu düşündüklerini belirten ETADER,Türkiye’nin bir başka kanayan yarası olan ısı tasarrufunun da kamuoyunun gündemine, yine kamu yararına taşınması gerektiğini söyledi.

ETADER, bu ihtiyacın gerekçesini şöyle açıkladı: “Türkiye’de harcanan enerjinin yüzde 40’ı konutlarda tüketiliyor. Konutlarda tüketilen enerjinin yüzde 80’i ise ısınma amaçlı kullanılıyor. Dolayısıyla evlerdeki ısı kayıplarının engellenmesi ile önemli oranda enerji ve yakıt tasarrufu sağlanacaktır. Böylece evlerdeki ısı tasarrufu ile hem aile bütçesi hem devlet bütçesi kazanmış olacak.”

TASARRUF DOSTU ISINMA YÖNTEMİ TEŞVİK EDİLMELİ

ETADER Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yavuztürk konuya ilişkin yaptığı açıklamada,“Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı Eylem Planı’na ısınma ile ilgili de enerji tasarrufu yapılabilecek konuların eklenmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz. Isı tasarrufunun da programa dahil edilmesi devlet ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Konutlarda diğer ısınma yöntemlerine göre daha tasarruflu ve daha temiz doğalgazlı sistemler desteklenmelidir. Türkiye’de ısı tasarrufu bilincinin artırılması konusunda önemli çalışmalara imza atan ETADER olarak, ısı pay ölçer kullanımının, doğru ve çağdaş izolasyon yöntemleri ve tüketici bilincini artırmasıyla Türkiye’deki ısı tasarrufunun da dünya standartlarına taşınacağına inanıyoruz.” dedi.