1. HABERLER

  2. ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

  3. Goldman Sachs: Batarya metallerinde fiyat düşüşü olacak

Goldman Sachs: Batarya metallerinde fiyat düşüşü olacak

Goldman Sachs kobalt, nikel ve lityum gibi önemli batarya metallerinde fiyatların düşeceğini öngörüyor.

Goldman Sachs: Batarya metallerinde fiyat düşüşü olacak

Enerji Günlüğü - Goldman Sachs ani talebin arz fazlasına neden olduğunu; kobalt, nikel ve lityum gibi önemli batarya metallerinde kısa vadede fiyatların düşeceğini öngörüyor. 

Çokuluslu ABD yatırım bankası Goldman Sachs, bataryalarda kullanılan ve son dönemde fiyatları artan kobalt, nikel ve lityum gibi madenlerin fiyatlarında 2023 yılına girerken düşüş olacağı öngörüsünde bulundu.  

Goldman Sachs analistleri Nicholas Snowdon ve Aditi Rai’nin yayınladığı bilgi notuna göre batarya metalleri yatırımcıların gözdesi olmaya devam edecek. Ancak bu arz fazlası yaratan talep profiline rağmen, batarya metallerinde boğa piyasasının sona erdiği öne sürüldü ve kobalt, lityum ve nikel gibi önemli batarya bileşenlerinin fiyatlarında önümüzdeki iki yıl içinde muhtemelen düşüş olacağı kaydedildi. 

Batarya metalleri için uzun vadeli beklentiler, büyüyen elektrikli araç sektörü nedeniyle hala güçlü olsa da Goldman Sachs’ın analistleri, yatırımcı coşkusunun aşırı arza yol açtığını belirtti.

Goldman analistleri, kobalt fiyatının bugünkü yaklaşık 80.000 dolarlık seviyeden, bir yıl içinde ton başına ortalama 59.500 dolara düşeceğini tahmin ediyor. Nikelin ise bu yılın geri kalanında yaklaşık %20 artışla ton başına 36.500 dolara yükselmesi bekleniyor ama analistler nikel piyasasındaki etkenlerin baskılayıcı etkileri sonrasında, fiyatın aşağı yöneleceğini tahmin ediyor.

Öte yandan, ton başına ortalama fiyatı 54.000 doların altına düşen lityumun fiyatının keskin bir düzenleme görmesi bekleniyor. Analistler, lityumun 2023'te ortalama 16.000 doların biraz üzerindeki seviyelere düşeceğini öngörüyorlar. 

Goldman Sachs analistleri, bu öngörü ve tahminlerine rağmen; arz fazlasının artan taleple dengeleneceği ve fiyatların 2024'ten sonra tekrar yükselebileceği uyarısını da yaptılar.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler