1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Güneş sektörü YEKDEM’de 8 ila 12 ay ek süre istiyor

Güneş sektörü YEKDEM’de 8 ila 12 ay ek süre istiyor

Türkiye güneş enerjisi sektörü koronavirüs salgını nedeniyle sekteye uğrayan sektör için YEKDEM’de 8 ila 12 ay ek süre istiyor. 

Güneş sektörü YEKDEM’de 8 ila 12 ay ek süre istiyor

Enerji Günlüğü - Türkiye güneş enerjisi sektörü koronavirüs salgını nedeniyle sekteye uğrayan sektör için YEKDEM’de 8 ila 12 ay ek süre istiyor. 

Türkiye güneş enerjisi sektörünün üç önemli derneği Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED), Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu-Türkiye Bölümü (GÜNDER) ve Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Başkanları ortak bir online basın toplantısı düzenleyerek sektöre ilişkin yaşanan gelişmeleri değerlendirdiler. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle sektörün tedarikten üretime zincirleme bir olumsuz etki ile karşı karşıya olduğunu belirten liderler, 31 Aralık 2020’de sona erecek Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destek Mekanizması’nın (YEKDEM)  8 ila 12 ay aralığında uzatılmasını talep ettiler. EPDK’nın hızlı bir şekilde mücbir sebep açıklayarak, lisanssız bağlantı anlaşması sürelerine 3 ay uzatma verildiğini, aynı zamanda şirketlere de 3 ay işten çıkarmaların yasaklandığı ve nakdi ödeme desteği sağlandığını kaydeden liderler, YEKDEM’in uzatılmaması durumunda 700 milyon dolar değerinde bir santral yatırımının risk altında olduğunu ifade ettiler.

MİNİ YEKALARIN YAPILMASINI ÇOK İSTİYORUZ

GENSED Başkanı Halil Demirdağ yaptığı değerlendirmede güneş enerjisi sektöründe 60 bin civarında çalışan olduğunu hatırlatarak, projelerin devam etmemesi durumunda üç-dört ay sonra can suyu yoksa işverenin çalışan çıkartmak zorunda kalacağını kaydetti. Yerlilik oranı oldukça yüksek olan güneş sektörünün desteklenmesi gerektiğini belirten Demirdağ, “YEKA 1 var sadece, YEKA 2 iptal edildi malesef. Elimizde 2 sene çatıdan başka malesef bir şey yok. Dolayısıyla elimizdeki lisanslar altın değerinde. Bunlar devam ederse en azından insanlar bu işten vazgeçmez… Mini YEKA’ların uzaktan da olsa gerçekleştirilmesini çok istiyoruz. Çatı konusunun da bir şekilde hafifletilmesini istiyoruz. Çok daha hızlı izinlerin verilmesiyle birlikte bizim can suyumuz arttırılabilir” ifadesini kullandı.

DAVALAR SİLSİLESİYLE KARŞI KARŞIYA KALMA RİSKİMİZ VAR 

GÜNDER Başkanı Kutay Kaleli yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de üretim yapan fabrikaların hammaddelerin bir kısmını ithal ettiklerini ve yaşanan son tecrit dönemiyle birlikte bunların tedariklerinde gecikmeler yaşanabildiğini veya fiyatların arttığına dikkat çekerek, “Silsile halinde giden bir teminat ve tedarik zinciri var. Bugün sahada imalatlar düşmüş durumda. Beyaz yakalı işçi sahaya gitmek istemiyor. Bu silsilede açılabilecek davaların büyüklüğünü hayal etmenizi istiyoruz. Davalar silsilesiyle karşı karşıya kalma riskimiz var. Arz ve talep krizinde ortaya çıkan tablonun bertaraf edilmesinde YEKDEM’in uzatılması tek çözümdür. Bu konuda taleplerimizi dile getirdik. Talep ettiğimiz süreler 8 ila 12 ay aralığında. EPDK 3 ay mücbir sebep kabul etti. Bu 3 ay daha uzatılmayacağı anlamına gelmiyor. EPDK süreci izliyor. Küresel resesyon ihtimali oldukça yüksek görünüyor. Orta senaryoyu dikkate alacak olursak dünya ekonomisinin Temmuz ortalarına doğru toparlanması bekleniyor. Bizim de talep ettiğimiz süre de zaten bu kadar” dedi. 

Kaleli, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin YEKDEM süresinin uzatılması için yeterli olduğunu ve bir kanun değişikliğine gerek olmadığını da sözlerine ekledi. 

YEKDEM UZATIMI EK BİR YÜK GETİRMEYECEK

GÜYAD Başkanı Cem Özkök de yaptığı değerlendirmede, önlisansını almış ve inşaatı devam eden santrallerin YEKDEM süresinin uzatılmasının ek bir yük getirmeyeceğine dikkat çekti. Özkök, “Süre uzatımı beklediğimiz projelerin hepsinin finansmanı sağlanmış durumda. Şu durumda şirketler olarak bankacılar sizi çok anlamıyor. Faiz süresi geldiğinde ödeme bekliyor. Bizim bu konuları bankalara anlatacak duruma gelmemiz lazım . GÜYAD olarak geçen hafta bankalarla bir toplantı yaptık” dedi. 

Özkök ayrıca 2016 başından beri Türkiye’de güneş enerjisi santrali kapasitesi açılmadığını hatırlatarak, “Bu salgın bize gösteriyor ki bizim daha çok yeşil enerji santrali yapmamız lazım. İnsanlar olarak çevreyi çok hor kullandık. Bu bize ciddi şekilde ders olmak zorunda” ifadesini kullandı.

Sabiha KÖTEK - Enerji Günlüğü

İlgili Haberler