1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. GÜRİŞ Kosova’nın ilk RES’ini devreye aldı

GÜRİŞ Kosova’nın ilk RES’ini devreye aldı

Enerji Günlüğü - (Mehmet KARA / ÖZEL) GÜRİŞ Holding, Kosova’nın ilk rüzgar santralini kurarak elektrik üretimine başladı. 32.4 MW’lik santralin...

GÜRİŞ Kosova’nın ilk RES’ini devreye aldı

Enerji Günlüğü - (Mehmet KARA / ÖZEL) GÜRİŞ Holding, Kosova’nın ilk rüzgar santralini kurarak elektrik üretimine başladı. 32.4 MW’lik santralin bir benzeri de Ukrayna’da yakında devreye girecek.  

Türkiye’nin önde gelen enerji sektörü oyuncularından GÜRİŞ Holding, yurt dışındaki yenilenebilir kaynağa dayalı ilk elektrik üretim yatırımını tamamlayarak faaliyete geçirdi. 

Kosova’da, Sırbistan sınırına yakın bir bölgede kurulan 32.4 MW’lik Kitka Rüzgar Enerji Santrali (Kitka RES), düzenlenen bir törenle hizmete açıldı. Törene GÜRİŞ Holding Kurucu Başkanı İdris Yamantürk, Kosova Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj, Kosova Çevre Bakanı Fatmir Matoshi, Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ve ABD Büyükelçiliği temsilcisi Lori Michaelson katıldılar. 

YILDA 95.6 MİLYON KWH 

Kosova’nın ilk lisanslı rüzgar santrali unvanına sahip Kitka RES, 3.6 MW’lik 9 adet GE rüzgar türbininden oluşuyor. 32.4 MW’lik kurulu gücüyle, ülkedeki toplam kurulu gücün yüzde 2.02’sini temsil eden Kitka RES, yıllık yaklaşık 95.6 milyon kilovatsaatlik (kWh) üretimiyle, 2017 yılı rakamlarına göre Kosova’nın toplam elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 2.3’lük kısmını karşılayacak. 

YAMANTÜRK: YATIRIMLARIMIZ SÜRECEK 

GÜRİŞ Holding Kurucu Başkanı İdris Yamantürk, Kitka RES’in açılışında yaptığı konuşmada “Ben Mühendisim. Bir heykeltraş veya bir ressam eserinden ne kadar çok övünürse, ben de bitirdiğimiz eserlerden o kadar çok övünç duyuyorum. GÜRİŞ’in birçok memlekette 160’ı aşkın eseri vardır. Burada da her zaman olduğu gibi her şeyin en kalitesini seçerek yaptık. Yenilebilir enerji konusunda gerek Türkiye gerek dünyada faaliyetlerimize devam edeceğiz” dedi. 

KOSOVA HÜKÜMETİNDEN DESTEK SÖZÜ 

Kosova Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj ise Kitka RES’in modern bir Kosova’nın neye benzemesi gerektiği konusunda en iyi örneği oluşturduğunu vurguladı. GÜRİŞ yetkililerine bu yatırım için teşekkür eden Hoxhaj, yeni yatırımlar konusunda desteklerinin süreceğini ifade etti. 

Türkiye Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç da Kitka RES’in Kosova’nın yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla miktarda enerji üretme çabalarına ciddi katkı sağlayacağını belirtti. 

Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı Fatmir Matoshi ise “Bu tür yatırımcıların Kosova’da her zaman bir yeri var” diye konuştu. Matoshi, Kosova’da enerjinin yüzde 25’lik kısmının yenilenebilir kaynaklardan sağlanmasını hedeflediklerini de ifade etti. 

12 YILLIK FİYAT VE ALIM GARANTİSİ 

GÜRİŞ Holding’in Kosova’daki şirketi Air Energy tarafından işletilecek Kitka Rüzgar Enerji Santrali’nin yılda yaklaşık 95.6 milyon kilovatsaat elektrik üretmesi öngörülüyor. Air Energy ile Kosova’nın elektrik sistemi operatörü KOSTT arasında yapılan anlaşmaya göre, Kitka RES’in üreteceği elektrik 12 yıl boyunca kilovatsaat başına 8.5 Euro Cent fiyatla satın alınacak. 9 Adet GE 3,6 MW (110 metre kule yüksekliği ve 137 metre rotor çapı) türbinden oluşan santral 11 Ekim 2018 tarihinde anlaşma çerçevesinde ticari elektrik üretimine başladı. 

73 MİLYON EURO'LUK YATIRIM 

GÜRİŞ Holding 2008 yılında yerel bir şirket adına lisanslanmasına rağmen, hayata geçirilmesi konusunda neredese hiç yol alınamayan Kosova’daki Kitka Rüzgar Enerji Santrali projesini, 2016 yılında satın aldı. GÜRİŞ’in almasından sonra Kitka RES projesinin kuruluş süreci hızlandı. Toplam 73 milyon Euro'luk harcamayla hayata geçirilen proje için GÜRİŞ Holding dış finansman kullanmak yerine tümüyle özkaynaklarını devreye soktu. Şirket yetkilileri, santralin 8-10 yıl içinde kendini tümüyle amorti edeceğini öngörüyor. 

KOSOVA’DA 70 MW’LİK İKİ RES DAHA İSTİYOR 

GÜRİŞ Holding, Kitka RES’in, yerel otoritelerin tahminlerinin de ötesinde bir hızla hayata geçirilmesine paralel, Kosova’da her biri 35’er MW’lik, toplam 70 MW’lik iki adet yeni rüzgar santrali daha kurmak üzere başvuru yaptı. Şebeke operatörünün ilave bağlantı kapasitesi açması halinde GÜRİŞ bu yatırımları da hayata geçirecek. Ancak şirket yetkilileri ilave kapasitenin kısa sürede açılmasını beklemiyor. 

UKRAYNA’DAKİ RES DE ÜRETİME HAZIR 

GÜRİŞ Holding’in yurt dışı rüzgar santrali yatırımlarından biri de Ukrayna’da bulunuyor. Ukrayna’daki 32.4 MW’lik rüzgar santralinin kurulum çalışmaları tamamlanmış durumda. Şebeke bağlantısı da tamamlanan santralin geçici kabulü için test çalışmaları devam ediyor. Yaklaşık 70-75 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirilen santralin yıl sonundan önce ticari elektrik üretimine girmesi bekleniyor. 

Mehmet KARA - PRİZREN / KOSOVA - Enerji Günlüğü

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler