1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. BİYOKÜTLE

  4. İnegöl OSB atık çamurunu Mimsan teknolojisiyle kurutacak

İnegöl OSB atık çamurunu Mimsan teknolojisiyle kurutacak

Mimsan, İnegöl OSB’nin Çamur Kurutma Tesisi’ndeki doğalgazlı sistem yerine “Dolaşımlı Tip Akışkan Yataklı Kazan” teknolojisiyle bertaraf tesisi kurdu.

İnegöl OSB atık çamurunu Mimsan teknolojisiyle kurutacak

Enerji Günlüğü - Mimsan, İnegöl OSB’nin Çamur Kurutma Tesisi’ndeki doğalgazlı sistem yerine “Dolaşımlı Tip Akışkan Yataklı Kazan” teknolojisiyle bertaraf tesisi kurdu.

Atıktan enerji alanında Türkiye’de çalışmalar yürüten Mimsan, İnegöl OSB’nin 2010 yılında kurulan Çamur Kurutma Tesisi’ndeki arıtma çamurunu kurutmak üzere kullanılan doğalgazlı sistemin yerine, MİMSAN’ın “Dolaşımlı Tip Akışkan Yataklı Kazan” teknolojisiyle bertaraf tesisini kurduğunu açıkladı. Açıklamaya göre, Mimsan teknolojisiyle OSB yıllık enerji giderlerinden 3 milyon TL tasarruf sağlayacak. 

HEM EKONOMİK HEM DE ÇEVRE DOSTU ÇÖZÜM

Özellikle Organize Sanayi Bölgelerinde miktarı sürekli olarak artan arıtma çamurlarının, çevreye zarar vermeden bertarafının hem biyolojik yaşam hem de insan sağlığı açısından hayati önem taşıdığını belirten Mimsan Satış ve Pazarlama Müdürü Hacer İlhan Yiğit, bu anlayışla geliştirdikleri çevreci ve verimli “MİMSAN Dolaşımlı Tip Akışkan Yataklı Kazan” teknolojileri ile hem çamur kurutma maliyetlerinin hem de endüstriyel atıkların, biyolojik ortama olumsuz etkilerinin azaldığını kaydetti. 

İlhan, “İnegöl OSB'nin çamur kurutma tesisinde günlük 50 ton arıtma çamurunun yakılması ile 5.000.000 kcal/h kızgın yağ üretecek “enerji geri dönüşüm merkezi”nde çamur kurutma için gerekli olan doğalgaz giderleri ortadan kalktı” ifadesini kullandı.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler