1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. İsdemir Linde ortaklığının ciroya getirisi 750 milyon TL

İsdemir Linde ortaklığının ciroya getirisi 750 milyon TL

Enerji Günlüğü - OYAK ve Linde Grubu tarafından 250 milyon TL’lik yatırımla kurulan İsdemir Linde Gaz Ortaklığı faaliyete geçti. Üretimin ciroya etkisi...

İsdemir Linde ortaklığının ciroya getirisi 750 milyon TL

Enerji Günlüğü - OYAK ve Linde Grubu tarafından 250 milyon TL’lik yatırımla kurulan İsdemir Linde Gaz Ortaklığı faaliyete geçti. Üretimin ciroya etkisi 750 milyon TL olacak.

OYAK Maden Metalürji Grubu şirketlerinden İsdemir ile Alman Linde Grubu’nun ortaklığıyla 12 ay önce temeli atılan 250 milyon TL yatırımla kurulan İsdemir Linde Gaz Ortaklığı’nın endüstriyel gaz üretim tesisi İskenderun’da üretime başladı. Tesis günde bin 700 ton azot ve oksijen tedarik edecek. İsdemir’in oksijen üretim kapasitesini yüzde 60, azot üretim kapasitesini ise yüzde 70 oranında artıracak olan tesisin sağlayacağı oksijen kapasitesi sayesinde İsdemir’de yıllık 300 bin ton ilave çelik üretimi gerçekleşecek. Bu üretimin ciroya etkisi de yaklaşık 750 milyon TL seviyesinde olacak.

VERİMLİLİK ARTIŞI ÇALIŞMALARINA DEVAM

Konu ile ilgili açıklama yapan OYAK Grubu Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, “OYAK Maden Metalürji Grubu olarak öncelikli hedeflerimizden biri olan ‘verimlilik artışı’ konusundaki çalışmalarımızı planlı bir şekilde hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda Linde Grubu ile ortaklaşa kurduğumuz endüstriyel gaz üretim tesisi, kurumumuzun sürdürülebilir üretkenliğini daha ileri seviyeye taşıyacak ve grubumuza finansal olarak da önemli bir katkı yapacak. ‘Teknolojik dönüşümle maksimum verim’ vizyonumuzun değerli bir sembolü olarak gördüğüm bu yatırımın, hem OYAK’a hem de ülkemiz ekonomisine önemli bir katma değer sağlayacağına inanıyorum” dedi.

ÇEVRE DOSTU TESİS

Linde Grubu olarak 140 yıldır teknoloji, inovasyon ve çözüm odaklı bir vizyon ile çalıştıklarını ifade eden Linde AG Yönetim Kurulu Üyesi Bernd Eulitz şöyle konuştu; “Ortağımız olan OYAK Maden Metalürji Grubu'nun üretim süreçlerini desteklemek için küresel uzmanlığımızı ve tecrübemizi sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bugün faaliyete geçirdiğimiz yeni tesis, birinci sınıf teknolojik özelliklere sahip olup çevre dostu oluşuyla öne çıkıyor. Bu yatırım, gelecekte birlikte daha fazla büyüme ve karşılıklı ortak fayda sunmasının yanı sıra Türkiye'de büyüyen işlerimizin başarısını yansıtıyor ve bölgede daha fazla yatırım yapma isteğimizi vurguluyor”

DAHA AZ ENERJİ İLE DAHA FAZLA ÜRETİM 

Tesiste üretilen endüstriyel gaz; oksijen, azot ve argon gazı atmosferden alınan havanın kompresör ile basınçlandırılıp, safsızlaştırılması, soğutulması ve damıtılması ile elde ediliyor.

Bu tesis sayesinde daha az enerji tüketimi ile daha fazla kapasitede, safiyeti daha yüksek ve daha güvenli endüstriyel gaz ürünler elde edilecek.

İsdemir’in sıvı ham demir ve sıvı çelik üretiminde kapasite artışına ve maliyet düşüşüne etki ederken, kaliteli çelik üretim süreçlerine de katkı sağlayacak.

Bu tesis sayesinde dışarıdan satın alınan sıvı oksijen ve sıvı azot alımı sıfırlanacak.

Tesiste üretilen ihtiyaç fazlası sıvı azot ve sıvı argon özel yapılmış tanklarda depolanarak satışa sunulacak. Özellikle satış fiyatı yüksek olan sıvı argon üretiminin yapılması sağlanarak İsdemir için yeni bir gelir modeli oluşacak.

Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler