1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Japonya hidrojen üretimini arttıracak

Japonya hidrojen üretimini arttıracak

Japonya, iklim hedefleri kapsamında hidrojen üretimini arttıracak. Ülke bu amaçla önümüzdeki 15 yıl içinde 107,5 milyar dolar büyüklüğünde yatırım yapacak. 

Japonya hidrojen üretimini arttıracak

Enerji Günlüğü - Japonya, yıllık hidrojen arzını mevcut seviyeden altı kat arttırarak 2040 yılına kadar 12 milyon tona çıkaracak.

Japonya düşük karbon ekonomisine geçmek için doğal gazı kullanma çabalarını hızlandırırken, daha fazla hidrojen tedarik etmek için daha önceki planını revize etti. İlk olarak 2017'de yayınlayan “Temel Hidrojen Stratejisi”, revize haliyle yıllık hidrojen arzını mevcut seviyeden altı kat arttırarak 2040 yılına kadar 12 milyon tona çıkarmak için iddialı bir hedef belirliyor.

Japonya revize edilen plan kapsamında bu hedefe ulaşabilmek için önümüzdeki 15 yıl içinde 15 trilyon yen (107,5 milyar dolar) büyüklüğünde yatırım yapılmasının planladığı açıklandı.

Japonya Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, 15 trilyon yen yatırım sermayesinin 6-8 trilyon yen büyüklüğündeki kısmını sağlamayı planladığını, geri kalan bölümünün özel sektör tarafından karşılanacağını duyurdu.

TEMEL HİDROJEN STRATEJİSİ

“Temel Hidrojen Stratejisi”nde ilk plan, Japonya'daki yıllık hidrojen arzının mevcut durumdaki 2 milyon tondan, 2030 senesine kadar yılda 3 milyon tona ulaşmasını öngörüyordu. 2050 yılına kadar Japonya, küresel hidrojen pazarının yıllık toplam 2,5 trilyon dolar gelir elde etmesini beklerken yaklaşık 20 milyon ton hidrojen arzı olacağını tahmin ediyor. 

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler