1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. JP Morgan`a 410 milyon dolarlık ceza

JP Morgan`a 410 milyon dolarlık ceza

Enerji Günlüğü - ABD’nin en büyük bankası JP Morgan Chase & Co.’nun enerji birimi, ABD’nin EPDK’sı Federeal Enerji Düzenleme Komisyonu’nun,...

JP Morgan`a 410 milyon dolarlık ceza

Enerji Günlüğü - ABD’nin en büyük bankası JP Morgan Chase & Co.’nun enerji birimi, ABD’nin EPDK’sı Federeal Enerji Düzenleme Komisyonu’nun, (FERC) enerji piyasalarında manipülasyon iddiasıyla başlattığı soruşturmada anlaşma yoluna giderek, 410 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

FERC, JP Morgan’ı özellikle California ve Ortabatı’da elektrik fiyatlarını yükseltmekle itham etti. JP Morgan, anlaşma kapsamında kusurlu davranış sergilediğini kabul etmedi ve FERC ile bu konuya geride bırakarak, anlaşmaya gitmekten ötürü memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

JP Morgan’ın sözcüsü Brian Marchiony anlaşmadaki miktarın, kazançlar üzerinde çok fazla etkisinin olmayacağını söyledi.

FERC, JP Morgan’ın enerji biriminin California’da Eylül 2010-Haziran 2011 arasında 5 ve Ortabatı’da ise Ekim 2010-Mayıs 2011 arasında 3 manipülatif strateji uyguladığını iddia etmiş, JP Morgan’ın traderlarının enerji fiyatlarını yükseltmek için sunî şartlar yarattığını ileri sürmüştü.

Anlaşma kapsamında banka para cezasının yanısıra 3 yıl boyunca ABD’deki enerji faaliyetlerini detaylandıran yıllık raporlar hazırlayacak.

Önceki ve Sonraki Haberler