1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Mersin’deki Akkuyu NGS depremden hasar almadı

Mersin’deki Akkuyu NGS depremden hasar almadı

Mersin’de inşası devam eden Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu NGS’de deprem nedeniyle herhangi bir hasar olmadığı kaydedildi.

Mersin’deki Akkuyu NGS depremden hasar almadı

Enerji Günlüğü - Türkiye’de yaşanan depremin yaklaşık 3 şiddetinde hissedildiği Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) bölgesinde santralde herhangi bir hasar olmadığı açıklandı. 

Akkuyu Nükleer A.Ş Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve çok sayıda ilde hissedilen depremin ardından açıklama yaptı. İnşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinde deprem nedeniyle herhangi bir hasar olmadığını kaydeden Zoteeva’nın açıklaması şöyle:

“Türkiye’de meydana gelen deprem ve ardından yaşananlar hepimizi üzmüş ve endişelendirmiştir. Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan deprem, Akkuyu NGS sahasının bulunduğu bölgede yaklaşık 3 şiddetinde hissedilmiştir. Uzmanlarımız sahamızda bulunan bina, ekipman ve vinçlerde bir hasar tespit etmemiştir. Sahada inşaat ve montaj çalışmaları devam etmektedir. Depremde zarar görenlere elimizden gelen her türlü desteği sağlayacağız. Çalışanlar arasında, şu an deprem bölgesinin temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekenler yapılmaktadır. Akkuyu Nükleer’in acil durum birimleri olan Mobilizasyon Birimi ile Sivil Savunma ve Acil Durum Koruması Birimleri, Türkiye’deki acil durum merkezi AFAD ile iş birliği yaparak deprem sonrası yardım için bölgeye ekipman ve personel göndermeye hazırlanmaktadır.

Depremde hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yaralıların bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyoruz.”

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler