1. Osman TÜRKMEN

Osman TÜRKMEN

Osman TÜRKMEN

Osman TÜRKMEN hakkında

1961 yılında Çorum’da doğdu. İlk ve ortaokulu Çorum’da tamamladı, ardından Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirdi. 1983 yılında İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi’nden askeri mühendis olarak mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü mikrodalga kürsüsünde 1987 yılında tamamladı.

1987-1997 yılları arasında Milli Savunma Bakanlığı NATO Altyapı Dairesi Başkanlığı’nda proje mühendisi, müdürü ve şube müdürü olarak görev yaptı. Bu esnada TAFICS Projesi, siber güvenlik (kripto), enerji ve güç sistemleri, uydu sistemleri, megadata (bigdata), C4ISR, NATO tahkim, FEKFESİH, sözleşme yöneticiliği ve NATO nezdinde çeşitli teknik komite üyelikleri dahil yaklaşık 170 civarında projede görev aldı.

1997-2002 yılları arasında Genelkurmay’da TSK Uydu Sistemleri Şubesi’nin kurucu müdürlüğünü yaptı. Türksat 1B, 1C ve TÜRKSAT2A/ EUROASISASAT1 haberleşme uydusunun askeri yükünün tasarımı, üretimi, testi çalışmaları ile TSK Uydu Sistemi’nin kuruluşu ile işletmesi ile ilgili görevlerde bulundu.

2002 yılında emekli oldu. 2014 yılına kadar çeşitli gruplarda ortak, genel müdür ve koordinatörlük görevlerinde bulundu. Biyokütle ve atıktan enerji konularında birçok şirketin kuruluşunda yöneticilik yaptı, bu alanda iki fabrikanın tasarımı, kurulumu ve işletmesini üstlendi.

Yerli, milli ve yenilenebilir enerji kaynakları konusunda özel çalışmalar yürütüyor. Yayınlanmış 2 kitabı, yayınları ve çok sayıda makalesi bulunuyor.

Çeşitli üniversite ve kuruluşlarda atık, yerli ve milli kaynaklardan enerji üretimi konularında konferanslar veriyor. EnerjGunlugu.net sitesinde köşe yazarlığı yapıyor.