1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Palandöken: Esnafa ticari akaryakıt uygulaması getirilsin

Palandöken: Esnafa ticari akaryakıt uygulaması getirilsin

Enerji Günlüğü - TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafa ticari akaryakıt uygulaması getirilmeden enflasyonda kalıcı bir düşüşü görmemiz...

Palandöken: Esnafa ticari akaryakıt uygulaması getirilsin

Enerji Günlüğü - TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafa ticari akaryakıt uygulaması getirilmeden enflasyonda kalıcı bir düşüşü görmemiz oldukça zor. Akaryakıt fiyatları düşerse tüm tüketim mamullerinin fiyatı düşer” dedi.

Mart ayında enflasyon oranının TÜFE'de yerinde saymasının ve ÜFE'de yükselmesinin nedeninin yine akaryakıt ve enerji fiyatlarından kaynaklandığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Esnafa ticari akaryakıt uygulaması getirilmeden enflasyonda kalıcı bir düşüşü görmemiz oldukça zor. Akaryakıt fiyatları düşerse tüm tüketim mamullerinin fiyatı düşer" dedi.

“EN YÜKSEK ARTIŞ GIDA ÜRÜNLERİNDE”

Mart ayı enflasyon oranlarının TÜFE'de yıllık yüzde 10,23, ÜFE'de ise yıllık 14,28 çıkması üzerine açıklama yapan Palandöken, “Mart ayında en yüksek artış gıda ürünleri ile ev eşyasında oldu. Gıda fiyatlarındaki artış yine akaryakıt fiyatlarından kaynaklı. Fiyatların düşmesi için çiftçiye mazot desteği bir an önce başlamalı, esnafa da ticari akaryakıt uygulaması hayata geçirilmeli” şeklinde konuştu.

MOBİLYA İLE BEYAZ EŞYADA ÖTV VE KDV İNDİRİMİ

Yıllık bazda en fazla artışın yüzde 15,41 ile ev eşyasında olduğunu vurgulayan Palandöken şöyle konuştu; “Beyaz eşya ve mobilyada vergi indirimlerinin etkisi bitince hem fiyatlar çok yükseldi hem de bu ürünlere talep azaldı. Bu nedenle özellikle beyaz eşya ve mobilya sektöründe kalıcı bir vergi indirimi yapılmasını istiyoruz. Böylelikle hem enflasyon düşer hem de bu sektörlerde yeniden büyük bir canlanma görülür.”

Önceki ve Sonraki Haberler