1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Petrol üretimine günlük 20 milyon varil kısıntı

Petrol üretimine günlük 20 milyon varil kısıntı

OPEC+ olarak bilinen 23 petrol üreticisi ülke günlük hampetrol üretimini 1 Mayıs'tan itibaren 10 milyon varil kısacak, diğer G20 üyesi üreticilerle birlikte kısıntının 20 milyon varili bulması bekleniyor. 

Petrol üretimine günlük 20 milyon varil kısıntı

Enerji Günlüğü - OPEC+ olarak bilinen 23 petrol üreticisi ülke günlük hampetrol üretimini 1 Mayıs'tan itibaren 10 milyon varil kısacak, diğer G20 üyesi üreticilerle birlikte kısıntının 20 milyon varili bulması bekleniyor. 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı ham petrol üreticisi ülkeler günlük ham petrol üretiminde ne kadarlık kısıntı yapılacağı ve bu kısıntının nasıl paylaşılacağı konusunda anlaşmaya vardılar. OPEC+ olarak bilinen ve 23 ülkenin katıldığı telekonferans yoluyla düzenlenen 10'uncu Olağanüstü Bakanlar Toplantısı’nda, cuma günü alınan ancak bazı üreticilerin itirazıyla yürürlüğe girmeyen petrol üretim kesintisi kararının uygulanması konusunda uzlaşmaya varıldı. 

1 MAYIS-30 MAYIS ARASI

Buna göre, OPEC+ olarak bilinen grup, günlük ham petrol üretim miktarını 1 Mayıs'tan 30 Haziran'a kadar 10 milyon varil azaltacak.

Söz konusu kesinti, uygulanmaya başladığı tarihten itibaren örgütün en büyük kesintisi olarak tarihe geçecek. 

KISINTIYA AŞAMALI AZALTMA

Kesinti miktarı 1 Temmuz-31 Aralık tarihlerinde 6 ay boyunca günlük 8 milyon varil, 1 Ocak 2021 ile 30 Nisan 2022 arasındaki 16 ay boyunca ise günlük 6 milyon varil olarak uygulanacak. 

Anlaşma kapsamında Suudi Arabistan günlük ham petrol üretimini 12 milyon varilden 8,5 milyon varile düşürerek 3,5 milyon varil azaltırken Rusya ise günlük ham petrol üretimini 10,3 milyon varilden 8,5 milyon varile düşürerek 1,8 milyon varil azaltacak.

MEKSİKA’YA DÖRTTE BİR

Anlaşma kapsamında Meksika’dan talep edilen günlük 400 bin varillik kesinti, ülkedeki sorunlar nedeniyle kısmi olarak uygulanacak. Meksika milli petrol şirketi Pemex günlük 100 bin varil kısacak, kalan 300 bin varili onun yerine ABD kısacak. 

G20 KATKISIYLA 20 MİLYON VARİL 

OPEC+ üyelerinin günlük 10 milyon varillik ham petrol kesinti miktarının, gruba üye olmayan G20 ülkelerinin katılımıyla günlük 20 milyon varile çıkması hedefleniyor.

 

Etiketler : , , ,
İlgili Haberler