1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Philips`ten ilk LED`li yol aydınlatma projesi

Philips`ten ilk LED`li yol aydınlatma projesi

Enerji Günlüğü - Philips ve Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ortak çalışması sonucunda gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk LED’li...

Philips`ten ilk LED`li yol aydınlatma projesi

Enerji Günlüğü - Philips ve Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ortak çalışması sonucunda gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk LED’li yol aydınlatma pilot projesi Ankara’da hayata geçirildi. 

Enerji Bakanlığı’nın 2008 yılından bu yana düzenli olarak her yıl yayınladığı Enerji Verimliliği Strateji Belgesi kapsamında enerji verimliliğin her alanda artırılması konusunda aldığı kararlı hedeflere paralel olarak Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ile ortak yapılan çalışma sonucunda Philips, Ankara’da LED’li yol aydınlatma pilot projesini hayata geçirdi.

92 ARMATÜR DEĞİŞTİRİLDİ

Enerji Bakanlığı’nın hedeflerine ulaşma sürecine enerji verimli LED’li yol aydınlatma sistemlerine dönüşüm ile katkıda bulumayı amaçlayan Philips; Protokol Yolu olarak bilinen Ankara İnönü Bulvarı’nda bulunan 46 adet 276W enerji tüketen yüksek basınçlı sodyum buharlı yol aydınlatma armatürü, 159W enerji tüketen 26 adet GRN185 ve 169W enerji tüketen 20 adet GRN195 tip SpeedStar LED’li yol aydınlatma armatürü ile değiştirildi.

UZAKTAN KUMANDA EDİLEBİLİYOR

Pilot proje kapsamında armatürlere entegre edilen RF antenler ve sisteme entegre edilebilen CityTouch StarSense Akıllı Şehir Kontrol Sistemi sayesinde uzaktan kumanda edilebilen yol aydınlatma uygulaması, belirlenen gün ve saatlere göre programlanabilme özelliği sayesinde, otomatik olarak açılıp kapatılarak aydınlık miktarı ayarlanabiliyor. Bunun yanı sıra uygulamada yaşanabilecek herhangi bir arızaya karşı sistem her an izlenerek, gelen anlık arıza bildirimleri sayesindearızalara anında müdahale edilebiliyor.

LED, SOKAK AYDINLATMASINI NE KADAR UCUZLATTI?

Konu ile ilgili açıklama yapan Philips Türkiye CEO’su Göktuğ Gür, LED’li yol aydınlatmasının sağladığı en önemli avantajı, kontrol sistem entegrasyonu ile birlikte yüzde 40’ın üzerinde enerji tasarrufu sağlaması olarak ifade etti. Göktuğ Gür'ün verdiği bilgiye göre, uygulamaya entegre kontrol sistemiyle örneğin, trafiğin yoğun olduğu ve yolların tamamen boş olduğu gece saatlerinde aydınlatmanın istenilen oranda kısılabilmesi sayesinde bu tasarruf oranını daha yukarılara taşımak da mümkün. Gür unları söyledi:

"Konvansiyonel sistemlerle ise bunu sağlamak imkansız. Philips SpeedStar armatürlerde kullanılan eşsiz LEDGINE optik sistem teknolojisi sayesinde, eskiye oranla daha homojen ve düzgün ışık dağılımı sağlanıyor ve minimum parlama seviyesi ile sürüş konforu ve güvenliği artırılıyor. Bunun yanı sıra LED’in ve beyaz ışığın gücü sayesinde, yoldaki düşük renksel geri verim oranı, oldukça yüksek seviyelere getirilerek şehrin sakinlerine daha güvenli bir yol ve daha estetik bir aydınlatma çözümü sunulmuş oluyor. LED’li sistemler konvansiyonel çözümlere oranla çok daha uzun ömürlü, hem de daha az bakım gerektiriyor. Bu da hem bakım maliyetlerini düşürüyor, hem de yolun bir bölümünün veya tamamının bakım sebebiyle kapatılarak gereksiz yere trafiğin artmasının önüne geçiyor."

Önceki ve Sonraki Haberler