1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Rusya'nın Hindistan'a ham petrol satışı yüzde 658 arttı

Rusya'nın Hindistan'a ham petrol satışı yüzde 658 arttı

Hindistan, Ukrayna işgali ardından Rusya’dan petrol alımını arttırdı. Ülkenin indirimli Rus petrolü alımı Mart-Mayıs döneminde %658 artış gösterdi. 

Rusya'nın Hindistan'a ham petrol satışı yüzde 658 arttı

Enerji Günlüğü - Rusya'nın Hindistan'a ham petrol satışı Mart-Mayıs döneminde bir önceki yıla göre yüzde 658 artış gösterdi. 

Rystad Energy tarafından derlenen verilere göre, indirimli fiyattan satılan Rus petrolü Çin'in olduğu gibi Hindistan'ın da ilgisini çekiyor.  AB üyelerinin Rusya'dan petrol ithalatına uyguladıkları ambargo sonrası Asya pazarına yönelen Rus petrolünün en büyük müşterilerinden biri Hindistan oldu. 2022 yılı Mayıs ayında sona eren 3 ayda Rusya'nın Asya'ya ham petrol ihracatı yüzde 347 artarken, Hindistan'ın aldığı Rus petrolü miktarı Mart-Mayıs döneminde 2021'in aynı dönemine göre yüzde 658 artış gösterdi. 

RUS PETROLÜ İTHALATINDA ÇİN VE ALMANYA BAŞI ÇEKİYOR 

Finlandiya merkezli düşünce kuruluşu CREA'nın raporuna göre, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ilk 100 gününde Rus petrolünün en büyük ithalatçıları 12,6 milyar euro ile Çin, 12,1 milyar euro ile Almanya, 7,8 milyar euro ile İtalya, 7,8 milyar euro ile Hollanda ve 6,7 milyar euro ile Türkiye oldu. Hindistan, Rusya'dan petrol ithalatı için 3,4 milyar euro harcadı. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler