1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Sanayiciler elektrik kesintilerinden dertli

Sanayiciler elektrik kesintilerinden dertli

Enerji Günlüğü - Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, sanayicinin rekabet gücünü azaltan...

Sanayiciler elektrik kesintilerinden dertli

Enerji Günlüğü - Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, sanayicinin rekabet gücünü azaltan elektrik kesintilerinin ivedilikle engellenmesini istedi.

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2023 hedefleri yolunda en temel altyapı unsuru olan elektrik enerjisi tedarikinde ciddi bir darboğaz yaşandığını belirtti. Elektrik kesintileri ve voltaj dalgalanmalarının, organize sanayi bölgeleri de dahil olmak üzere tüm sanayicileri olumsuz etkilediğini vurgulayan Onatça, "Sanayiciler kendi elektriklerini üretmek üzere yatırımları yapmak zorunda kalmakta, dar sermaye kaynaklarını ihraç edilecek ürünlere değil, enerji üretimine harcamaktadırlar. Diğer taraftan elektrik kesintileri bu yatırımların da verimliliğini önemli oranda düşürmektedir. KOBİ ölçeğindeki birçok sanayici ise bu tür yatırımları yapma imkanına sahip olmadığından işgücü verimlilikleri düşmekte, hammaddeler zayi olmakta, maliyetlerin artmakta ve siparişlerin zamanında yetiştirilememektedir" dedi.

SORUN GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Sulama sistemlerinin devre dışı kalmasıyla tarımın, kesintiler nedeniyle hizmet veremeyen küçük esnafın yaşadığı sorunun irili ufaklı tüm sektörlere ve firmalara yayıldığını belirten Onatça şunları söyledi:

"Elektrik altyapısına ilişkin diğer bir sorun ise voltaj dalgalanmalarıdır. Gerilim düşmesi ve kısa süreli kesintiler sanayide kullanılan hassas elektronik sistemlerin ve makinaların zarar görmesine sebep olmaktadır. Son derece olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiğimiz ‘elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesi’ ve enerji sektörünü liberalleşmesi, sorunun daha da gün yüzüne çıkmasına yol açmıştır. Altyapı yetersizliği ve kaçak kullanımlar enerji altyapısının kalitesini düşüren temel etmeklerdir."

İŞVEREN, SOSYAL TARİFE ÖNERDİ

Bu sorunlar için TÜRKONFED olarak çözüm önerileri belirlediklerini kaydeden Onatça bunları şöyle sıraladı:

- Başta Enerji Bakanlığı ve EPDK olmak üzere tüm kurumlar sorunun üzerine gitmeli ve ilgili düzenlemeleri “faturalarını ödeyen” tüketiciler lehine tekrar gözden geçirmelidirler.

- Akıllı şebekeler ve SCADA sistemi tüm ülke genelinde yaygınlaştırılmalı ve bu yolla şebeke problemleri ve kaçak kullanımlar hızla tespit edilerek anında müdahaleler gerçekleştirilmelidir.

- Alçak ve orta gerilim trafoları ve iletim hattı yatırımlarına öncelik verilmelidir. Altyapı kurulurken ve geliştirilirken aşırı yükleme durumları için simülasyonlar gerçekleştirilmeli ve fiziki altyapı bu çerçevede kurulmalıdır.

- Sanayi kuruluşlarının kapı önüne kadar tüm elektrik arızaları dağıtım şirketleri tarafından hızla onarılmalıdır.

- Kayıp ve kaçaklar Türkiye’nin sosyal gerçeği olarak görülmeli ve cezalandırmanın dışında önleyici ve tasarrufa yönlendirici politikalar uygulamalıdır. Dar gelirli kesimler için “sosyal tarife” sistemi getirilmesi gibi çözümler acilen masaya yatırılmalıdır.

TÜRKİYE ENERJİ MİMARİSİNDE ALTLARDA

Süleyman Onatça açıklamasının sonunda şu ifadelere de yer verdi:

"Türkiye, Enerji Mimarisi Performans Endeksi’nde 54’üncü sırada bulunmaktadır. Küresel Rekabetçilik Endeksi’nde ise ‘Elektrik Şebekesi Kalitesi’ göstergesinde 72’nci sırada yer almaktadır. Türkiye, kabul edilemez nitelikteki bu skorlarını hızla düzeltmeli ve rekabet gücünü artırmak için öncelikli olarak altyapı eksikliklerini gidermelidir."

Önceki ve Sonraki Haberler