1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Schröder: Türkiye Avrupa’ya gaz tedarikinde önemli rol oynayabilir

Schröder: Türkiye Avrupa’ya gaz tedarikinde önemli rol oynayabilir

Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, Avrupa'da birçok firmanın ani fiyat artışlarıyla karşı karşıya kaldığını belirterek, fiyatların kabul edilebilir seviyede tutulması gerektiğini söyledi.

Schröder: Türkiye Avrupa’ya gaz tedarikinde önemli rol oynayabilir

Enerji Günlüğü - Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, Güney Gaz Koridoru'nun Avrupa için alternatiflerden biri olabileceğini belirterek, Türkiye'nin Avrupa'nın gaz tedarikinin çeşitlendirilmesinde önemli rol oynadığını kaydetti.

Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, 12. Türkiye Enerji Zirvesi’nde küresel enerji görünümü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Rus gazını Avrupa'ya taşıyacak 'Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı' projesinin yürütücü firması 'Nord Stream 2 AG'nin Hissedar Komitesi Başkanlığı görevini de yürüten Schröder, Rusya Ukrayna çatışması ardından yaşanan enerji krizi ortamında Türkiye’nin jeopolitik konumu nedeniyle Avrupa’ya gaz tedarikinde çok büyük bir şans yakaladığını kaydetti. Güney Gaz Koridoru'nun Avrupa için alternatiflerden biri olabileceğini dile getiren Schröder, Türkiye'nin Avrupa'nın gaz tedarikinin çeşitlendirilmesinde önemli rol oynadığını kaydetti.

Schröder, "Doğal gazın Avrupa'ya Azerbaycan üzerinden getirilmesi noktasında da 2020'den beri çok büyük bir ölçekte çalışma var. Dolayısıyla da bu anlamda gerekli olan boru hattı kapasitesinin artırılması, Türkiye'nin de bir enerji merkezi olarak rolünü güçlendirme noktasında çok önemli olacaktır. Çünkü uzmanlara göre özellikle de güney gaz koridorunun kapasitesine baktığınız zaman yaklaşık 31 milyar metreküpe kadar uzun vadede çıkarılabileceği noktasında bir mutabakat var ama bu yatırım elbette ki bütün ilgili ülkelerin isteği ve çabaları ile gerçekleşecek ki buna Romanya da dahil" dedi.

“İKİ ÇÖZÜM VAR”

Avrupayı bekleyen ciddi gaz sıkıntısına dikkat çeken Schröder, “Bu savaşı bir şekilde bitirmemiz şart. İşin politik kısmı da var. Bizim her geçen gün daha dikkatli olmamız ve Rusya'nın gazından her zaman elimizde olmadığını bilmemiz gerekiyor. İki çözüm var. Birincisi Rusya'ya ait olmayan boru hatlarından gazın gelmesi, ikincisi gazın LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) olarak taşınması” ifadesini kullandı.

“FİYATLARA FREN ŞART”

Avrupa'da birçok firmanın ani fiyat artışlarıyla karşı karşıya kaldığını dile getiren Schröder "Enerji fiyatlarının makul seviyede kalması için enerji tedarik güvenliğinin sağlanması şart" yorumunda bulundu. Schröder, fiyat artışlarının yaşandığı bu dönemde doğal gaz şirketlerinin büyük karlar elde ettiğine dikkati çekti. 

Sabiha KÖTEK - Enerji Günlüğü/Antalya

İlgili Haberler