1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. TAP açık deniz bölümü için ihale yapılacak

TAP açık deniz bölümü için ihale yapılacak

Enerji Günlüğü - Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP), açık deniz bölümünün mühendislik, tedarik ve inşaat işleri için ihale yapacak.Trans Adriyatik Boru...

TAP açık deniz bölümü için ihale yapılacak

Enerji Günlüğü - Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP), açık deniz bölümünün mühendislik, tedarik ve inşaat işleri için ihale yapacak.

Trans Adriyatik Boru Hattı AG (TAP), Şubat ayında düzenlediği ön yeterlilik ihaleleri sonrasında hattın denizdeki bölümlerinin inşaatı için ilk ihale çağrısını (ITT) yayınladı.

İhale sonucunda imzalanacak Mühendislik, Tedarik, İnşaat ve Kurulum (EPCI) sözleşmesi ile Arnavutluk ve İtalya kara ve deniz bağlantılarındaki mikro tünelin de dahil olduğu çalışmalar, açık deniz kurulumları, deniz yatağı müdahaleleri, fiber optik kablo tedariği ve kurulumu ile işletmeye alma öncesi ve etüt çalışmaları yapılacak.

TAP'ın deniz altından geçecek kısmı Arnavutluk'tan Güney İtalya'ya kadar uzanacak 100 km'lik bir bölümden oluşuyor.

TAP satınalma Müdürü Knut Steinar Kvindesland yaptığı açıklamada, açıkdeniz bölümündeki kurulumların teknik olarak oldukça karmaşık olduğunu belirterek, seçilecek firmanın sıfır hata ile bu işi kotaracak olmasının önemli olduğunu ifade etti.

TAP, Orta Asya, Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’den, Rus gazına bağımlılığını azaltmaya çalışan Avrupa’ya doğalgaz akışını sağlayan Güney Koridoru’nun önemli bir halkası olacak. 870 km uzunluğunda olacak TAP, altyapısı ile birlikte Yunanistan, Arnavutluk ve Adriatik Denizi’nden geçerek Güney İtalya’ya ulaşacak. 2016 yılında başlaması planlanan Trans Adriyatik Boru Hattı inşaatı, üçü Yunanistan'da, ikisi Arnavutluk'ta olmak üzere toplam beş bölümden oluşacak. Geçtiği güzergah üzerinde pek çok yol ve nehir bulunan TAP’ın yükseltisi Arnavutluk’ta 1800 metreye kadar ulaşacak.

Önceki ve Sonraki Haberler