1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Tesla Berlin fabrikasında üretime başlıyor

Tesla Berlin fabrikasında üretime başlıyor

Tesla, Berlin’de kurduğu Avrupa’daki ilk elektrikli araç fabrikası Gigafactory Europe’da üretime önümüzdeki haftalarda başlayacak.

Tesla Berlin fabrikasında üretime başlıyor

Enerji Günlüğü - Tesla, Berlin’de kurduğu Avrupa’daki ilk elektrikli araç fabrikası Gigafactory Europe’da üretime önümüzdeki haftalarda başlayacak.

ABDli elektrikli araç üreticisi Tesla, Berlin fabrikasında gecikmelerin ardından üretime başlıyor. Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla’nın Almanya’nın başkenti Berlin’de kurduğu fabrikada üretimin gelecek haftalarda başlayacağını ve ilk araçları önümüzdeki ay satışa sunmayı planladıklarını açıkladı. Musk fabrikada günlük 5 bin ila 10 bin araç üretmeyi, gelecek yılın sonunda da batarya üretimine başlamayı hedeflediklerini söyledi. 

ÇEVRECİLERDEN İÇME SUYU TEPKİSİ

Almanya’da çevreciler fabrikanın içme suyunu kirleteceğini savunarak tepki gösteriyorlar. Bu çevrecilerden birinin Elon Musk'ı "Elektrikli otomobil üretmek yerine Mars'a uçsun" diyerek eleştirmesi üzerine Musk, fabrikasında "nispeten az" su kullanıldığı ve batarya üretiminin sürdürülebilir olacağı açıklamasını yaptı.

Tesla’nın 7 milyar dolar yatırımla Berlin’de kurduğu Avrupa’daki ilk elektrikli araç fabrikası Gigafactory Europe’un bu yıl Temmuz ayında tamamlanması planlanmıştı. Ancak inşa çalışmaları çevresel kaygılar ve yasal düzenlemeler nedeniyle uzamıştı. Almanya’nın Brandenburg bölgesinde kurulan ve Avrupa’nın artan elektrikli araç talebine yanıt vermesi beklenen tesisin inşa çalışmaları geçen Aralık ayında kış uykusundaki yılanlara ve kertenkelelere zarar verdiği gerekçesiyle durdurulmuştu. Daha önce de Almanya’da mahkeme, çevrecilerin başvuruları doğrultusunda Tesla’nın yeni tesis inşaatının aşırı su tükettiği gerekçesiyle kullanılan su miktarının üçte bire düşürülmesi kararını almıştı.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler