1. YAZARLAR

  2. Selçuk OKTAY

  3. Teşvik var güvenlik yok!
Selçuk OKTAY

Selçuk OKTAY

Yazarın Tüm Yazıları >

Teşvik var güvenlik yok!

Türkiye`nin enerji talebinin karşılanması, cari açığının dizginlenmesi için yerli kaynakların dolayısıyla da madencilik faaliyetinin önemli olduğu sıklıkla ifade edilir. Bu kapsamda devlet, özel sektörün bu faaliyet alanında bulunması için son yıllarda önemli destekler sunageldi.

Ekonomi Bakanlığı`nın verilerine göre 2001 yılından bu yana madencilik sektörüne 18,1 milyar TL`lik yatırım teşviği verildi. 2.149 farklı yatırım kalemine sunulan teşvikler 79 bin kişiye istihdam sundu.

Veriler incelendiğinde teşviklerin son yıllarda artış gösterdiği görülüyor. Buna göre son 14 yılda verilen 18 milyar TL`lik teşviğin yarısı sadece 2013 ve 2014`te verildi. Bu veri madenciliğin son yıllarda daha çok desteklenen bir sektör olduğunu ortaya koyuyor.

14 yılda madenciliğe verilen teşvikler diğer sektörler yanında elbette kısıtlı kalıyor. Örneğin kamu son 14 yılda enerji sektörüne 106 milyar TL yatırım teşviği verdi. Fakat tek başına bakıldığında 18 milyar TL`lik teşvik rakamının önemli olduğunu söylemek mümkün.

Ortada 18 milyar TL`lik bir yatırım teşviği varken ve hala Ermenek`teki madenciler yerin altındayken insan şunları sormadan duramıyor;

1 - 18 milyar TL`lik yatırım teşviği olmasına rağmen sektörde neden iş güvenliği konusunda bu kadar vahim bir tablo var?

2 - Kamu, 18 milyar TL yatırım teşviği verdiği sektörün iş güvenliği koşullarını neden layıkıyla denetlemedi?

3 - Bir yaşam odasının bedeli yaklaşık 500 bin TL iken 18 milyar TL teşvik alan sektörde bu gibi hayati önlemler neden yaygınlaşmadı?

Bu soruları artırmak mümkün. Herkesin kendine göre bir cevabı da var elbette bunlara. Ama yine degöz ardı edilmeyecek bir teşvik alan sektörün iş güvenliği konusunda bu kadar fütursuz davranabilmesini algılamak zor. 

Önceki ve Sonraki Yazılar