1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. YEKA GES-3 yarışlarında 70 MW kapasite tahsisi 

YEKA GES-3 yarışlarında 70 MW kapasite tahsisi 

YEKA GES-3 yarışmalarının ikinci gününde Solarpark, Margün Enerji ve Özkoyuncu Enerji şirketlerine Ankara ve Aksaray’da 70 MW kapasite tahsis edildi.  

YEKA GES-3 yarışlarında 70 MW kapasite tahsisi 

Enerji Günlüğü - YEKA GES-3 yarışmalarının ikinci gününde Solarpark, Margün Enerji ve Özkoyuncu Enerji şirketlerine Ankara ve Aksaray’da 70 MW kapasite tahsis edildi.  

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, Türkiye’nin 36 şehrinde 1000 MW gücünde toplam 74 yarışmayı  kapsayan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Güneş Enerjisi Santralleri-3 (YEKA GES-3) yarışmalarının ikinci gününde 10 ve 20 MW kapasiteli 5 ihale gerçekleştirildi.

Kilovatsaat başına 35 kuruş tavan fiyat üzerinden açık eksiltme usulüyle yapılan yarışlarda 3 şirkete Ankara ve Aksaray’da 70 megavat (MW) kapasite tahsis edildi.

Buna göre, ilk kez Türk Lirası ile yapılan ihalede kapasite tahsisi yapılan bölgeler ve kazanan şirketler şöyle:

10 MW kapasiteli Aksaray-1 Bölgesini, kilovatsaat başına en düşük teklif olan 22.50 kuruş/kwh ile Solarpark Danışmanlık Turizm Mühendislik Enerji Üretim İnşaat İhracat İthalat Sanayi Ticaret Limited Şirketi kazandı. 

10 MW kapasiteli Aksaray-2 Bölgesini, kilovatsaat başına en düşük teklif olan 23 kuruş/kWh ile Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ kazandı.

10 MW kapasiteli Aksaray -3 Bölgesini, kilovatsaat başına en düşük teklif olan 24.80 kuruş/kwh ile Özkoyuncu Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ kazandı.

20 MW kapasiteli Ankara -1 Bölgesini, kilovatsaat başına en düşük teklif olan 22.30 kuruş/kwh ile Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ kazandı.

20 MW kapasiteli Ankara -2 Bölgesini, kilovatsaat başına en düşük teklif olan 20 kuruş/kwh ile Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ kazandı.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler