1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. YEKA GES-4 Bor yarışmaları sonuçlandı

YEKA GES-4 Bor yarışmaları sonuçlandı

YEKA GES-4 yarışmalarında Niğde’nin Bor ilçesinde kurulacak 3 güneş enerjisi santrali projesi için Smart GES Enerji, Ecogreen Elektrik ve Kalyon Enerji’ye kapasite tahsis edildi.

YEKA GES-4 Bor yarışmaları sonuçlandı

Enerji Günlüğü - YEKA GES-4 kapsamında Niğde Bor’da kurulacak toplam 300 MW’lık güneş santralleri için düzenlenen yarış tamamlandı. Yarışın kazananı Smart GES Enerji, Ecogreen Elektrik ve Kalyon Enerji oldu.

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığınca düzenlenen YEKA GES-4 kapsamında Niğde’nin Bor ilçesinde kurulacak güneş enerjisi kapasite tahsisi yarışları sonuçlandı. 8 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirilen yarışmada, Bor-1, Bor-2 ve Bor-3 için her biri 100 megavat olmak üzere toplam 300 megavat kapasite tahsisi gerçekleştirildi.

Kapalı zarf usulüne göre gerçekleştirilen yarışmada teklif tavan fiyatı 95 krş/kWh idi. Yarışmanın 100 MW’lık birinci bölgesini (Bor-1) kilovatsaat başına 37,5 kuruş fiyat teklifi ile Smart GES Enerji Üretim A.Ş. kazandı. 

Bor-2 bölgesini 39 krş/kWh fiyat teklifi ile Ecogreen Elektrik Enerji Üretim A.Ş. kazanırken, Bor-3 bölgesini de 42,7 krş/kWh fiyat teklifi ile Kalyon Enerji Yatırımları A.Ş. kazandı. Yarışmada toplam 49 şirket yarıştı. 

YARIŞMADA YATIRIMCI LEHİNE DÜZENLEMELER VAR

YEKA GES 4 yarışmasında yatırımcı lehine bazı düzenlemeler yer alıyor. Sözleşme imzalanmasından sonra ilk 42 ay PTF'den alım garantisi bulunması; karbon sertifika ve yenilenebilir kaynak garanti belgesi gelirlerinin değerlendirilmesi ve yarışmada kazanılan fiyata eskalasyon sürecinde döviz bazlı %15 taban ve tavan fiyat uygulaması bu düzenlemelerden bazıları.

YEKA GES-4 yarışmalarında 15 güneş enerjisi santrali projesi için 50 ila 100 MW arasında değişen toplamda 1.000 MW kapasite tahsis edilecek. YEKA GES-4 Yarışmaları kapsamında tahsis edilen bağlantı kapasitelerinin 300 MW’ı Niğde’nin Bor ilçesinde, 200 MW’ı Hatay’ın Erzin ilçesinde, 500 MW’ı ise Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde yer alıyor.

Enerji Günlüğü

 

İlgili Haberler