1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Zelenskiy: Kuzey Akım 2 Ukrayna ve Avrupa'ya karşı bir silah

Zelenskiy: Kuzey Akım 2 Ukrayna ve Avrupa'ya karşı bir silah

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy. Rus gazını Avrupa'ya taşıyacak boru hattı projesi Kuzey Akım 2'nin Ukrayna ve Avrupa için bir silah olduğunu söyledi. 

Zelenskiy: Kuzey Akım 2 Ukrayna ve Avrupa'ya karşı bir silah

Enerji Günlüğü - Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy. Rus gazını Avrupa'ya taşıyacak boru hattı projesi Kuzey Akım 2'nin Ukrayna ve Avrupa için bir silah olduğunu söyledi. 

Rusya'nın, doğal gazını Avrupa'ya taşımak adına geliştirdiği Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı projesine Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'den sert tepki geldi. Zelenskiy yaptığı açıklamada, Kuzey Akım 2 projesini ülkesi ve Avrupa için bir silah olarak nitelendirdi. 

Başkan Zelenskiy, "Şu anda Ukrayna için enerji alanında en büyük zorluk, Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’nın tamamlanması ve başlatılmasıdır. Çalışmaya başlaması ekonomi ile ilgili değildir. Bu, Ukrayna'ya ve eminim ki gelecekte tüm Avrupa'ya karşı bir silah olacaktır" ifadelerini kullandı. 

BATILI MÜTTEFİKLERE ÇAĞRI 

Zelenskiy Ukrayna siyasi forumunda yaptığı açıklamada, Batılı müttefikleri Ukrayna’yı by-pass ederek Baltık Denizi'nde yılda 55 milyar metreküp gaz taşımayı hedefleyen projeyi hedef almaya çağırdı. Polonya, Ukrayna ve Baltık Ülkeleri ise Avrupa'yı Moskova ile işbirliğini durdurmaya çağırdı ve ABD'nin projeye karşı uyguladığı yaptırımları destekledi. 

Öte yandan Ukrayna Gaz İletim Sistemi İşletmecisi (GTSOU) Başkanı Sergiy Makogon yaptığı açıklamada, Kuzey Akım 2 projesinin başlatılması halinde Ukrayna ekonomisinin yılda 5 ila 6 milyar dolar kaybedeceğini, Rusya'nın gaz geçişini askıya alması durumunda ise Kiev'in 1,5 milyar dolar kaybedeceğini belirtmişti. 

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler