1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. JEOTERMAL

  4. Zorlu Enerji Yozgat’ta jeotermal kaynak arıyor

Zorlu Enerji Yozgat’ta jeotermal kaynak arıyor

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji, Yozgat’ın Şefaatli ilçesindeki üç sahada jeotermal kaynak arama çalışması yapacak. Türkiye’nin önde gelen...

Zorlu Enerji Yozgat’ta jeotermal kaynak arıyor

Enerji Günlüğü - Zorlu Enerji, Yozgat’ın Şefaatli ilçesindeki üç sahada jeotermal kaynak arama çalışması yapacak. 

Türkiye’nin önde gelen enerji oyuncularından Zorlu Enerji, jeotermale dayalı elektrik üretim yatırımlarını arttırma hedefi doğrultusunda yeni kaynak aramalarını sürdürüyor. 

15 NOKTADA SONDAJ PLANLANIYOR

Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ, bu kapsamda Yozgat’ın Şefaatlı ilçesi sınırları içerisindeki üç jeotermal kaynak sahasında jeotermal potansiyelin belirlenmesi için çalışmalar yürütecek. Firma tarafından kurulması planlanan jeotermal enerji santrallerinde kullanılmak üzere 15 noktada jeotermal sondaj çalışması yapılacak. Sondaj yapılacak noktalar, firmanın sahada yaptığı sismik çalışmalar sonucunda belirlendi. 

ÇEVREYE AZAMİ ÖZEN GÖSTERİLECEK

Projenin çevreye verebileceği zararların önlenmesi veya olumsuzlukların çevreye zarar vermeyecek şekilde en aza indirilmesi öngörülüyor. Her sondaj kuyusu için yaklaşık 12 kişinin çalışması öngörülüyor. Her bir noktada jeotermal kaynak arama çalışması ortalama 2-3 ay kadar sürecek. 

GÖRE KUYU SAYISI AZALABİLİR 

Proje kapsamında açılması planlanan 15 adet kuyuda çalışmalar eş zamanlı yürütülmeyecek. Bir noktada yapılacak sondaj çalışması verileri komşu kuyular için rehber niteliği taşıyacak. Bu nedenle önceden belirlenen 15 noktanın her birinde sondaj yapılması kesinlik taşımıyor. 

TATLI SU BAZLI POLİMER ÇAMUR 

Rotary tekniğiyle yapılacak jeotermal sondajlarda PDC (elmas uçlu) ve üç konlu döner uçlu delici matkaplar kullanılacak. Sondaj sırasında ortaya çıkacak kesintilerin dışarı atılabilmesi için, tatlı su bazlı, polimer çamurlar kullanılacak. Çamurlar, çamur havuzunda biriktirilerek, çevreye zarar vermemek için jeomembran ile izole edilecek. Açılacak kuyular, muhafaza borularıyla yüzeye kadar çimentolanacak. 

TARIM ARAZİSİ İÇİN İZİN İSTENECEK 

Proje kapsamında yapılacak jeotermal kaynak arama çalışması alanları tarım arazisi niteliğinde olup, kullanılacak tarım alanlarının tarım dışı amaçla kullanılması için ÇED süreci sonrasında “Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu” hükümleri gereğince, Yozgat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden gerekli izinler alınacak. Açılması planlanan kuyulardan yerleşim yerine en yakın olanı Şefaatli-6 kuyusu olup, söz konusu sondaj alanı Çaydoğan köyüne 385 metre mesafede bulunuyor. 

YENİ YOL YAPMA İHTİYACI YOK 

Zorlu Enerji, yapılacak çalışmalar için Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir Belgesi alması halinde çevre mevzuatı ve meri mevzuatlar gereği gerekli olan bütün izinleri ayrıca alacak. Proje sahasına kadar yol bulunmasa da arama çalışmaları sırasında yeni yol yapımına ihtiyaç duyulmadığı belirtiliyor. 

Mehmet KARA

Önceki ve Sonraki Haberler