1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. AB nükleer ve doğal gazı yeşil yatırım olarak tanıdı

AB nükleer ve doğal gazı yeşil yatırım olarak tanıdı

Avrupa Parlamentosu, doğal gaz ve nükleer enerjiyi AB’nin sürdürülebilir faaliyetler taksonomisine dahil edilmesinden yana karar verdi.

AB nükleer ve doğal gazı yeşil yatırım olarak tanıdı

Enerji Günlüğü - AB Komisyonu, belirli koşullar altında doğal gaz ve nükleer enerjiyi yeşil yatırım olarak sınıflandırdı.

AB Parlamentosu üyeleri aylarca süren yoğun tartışmaların ardından doğal gaz ve nükleer enerji yatırımlarının iklim dostu, yeşil enerji olarak tanımlanmalarına onay verdi ve bunun yasalaşmasının önünü açtı.  Bugünkü oylamada doğal gaz ve nükleer enerjinin yeşil enerji olarak kabul edilmemesi için verilen önergeye 278 üye destek verirken 328 üye karşı çıktı ve 33 üye çekimser kaldı.

AB üyesi ülkelerden 20'si reddetmedikleri takdirde doğal gaz ve nükleer enerjiye ilişkin kurallar 2023 yılından itibaren uygulamaya girecek.

“KARAR BİLİME DAYANMIYOR”

Doğal gazın yeşil bir yatırım olarak sınıflandırılmasına karşı çıkan finansal aktörlerin çoğu, kararın bilime dayanmadığını savundu. Öneriye, Avrupa Parlamentosu’na üye neredeyse tüm siyasi gruplardan güçlü bir muhalefet geldi. Milletvekilleri ve Üye Devletler zaten muhalefetlerini sürdürmeye hazırlanıyorlar: Bir grup milletvekili, kararın "birincil mevzuata aykırı olduğu" gerekçesiyle doğal gazın AB Taksonomisine dahil edilmesine karşı mücadeleyi mahkemede sürdürmeye hazırlanıyor. Avusturya ve Lüksemburg da daha önce kararı mahkemeye götürme niyetlerini açıklamıştı. Greenpeace'in hukuka başvuracağını ilan etmesiyle sivil toplum da bu yönde bir adım atmış oldu.

“AB’NİN GENEL POLİTİKALARI İLE ÇELİŞİYOR”

Düşünce kuruluşu E3G'ye göre, gazın AB taksonomisine dahil edilmesi “AB'nin genel politikaları ile çelişiyor”. AB, tahsis edilen 300 milyar Euro’luk kaynağın 290 milyarını yenilenebilir enerjiye ve enerji verimliliğine, geri kalan 10 milyar Euro’yu ise bir geçiş yakıtı olarak doğal gaza yatıracak olan 2030 yılına kadar Rusya'dan tüm enerji ithalatını sona erdirecek REPowerEU planı da dahil olmak üzere, daha uzun vadeli enerji bağımsızlığı planları hazırlıyor. Sadece bir hafta önce AB, Fit for 55 paketini uygulamaya koymak için, 2035 yılına kadar fosil yakıtlı otomobillerin yasaklanmasını ve 2030 yılına kadar küresel ısınmaya neden olan emisyonları azaltmak için diğer önlemleri de içeren bir yeşil politika paketini onayladı.