1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Afşin Elbistan A Termik Santrali’nin devrinde imzalar atıldı

Afşin Elbistan A Termik Santrali’nin devrinde imzalar atıldı

Enerji Günlüğü - Afşin-Elbistan A Termik Santrali ve Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) Kömür İşletmesi’nin 20 yıllığına Çelikler Holding'e devri için...

Afşin Elbistan A Termik Santrali’nin devrinde imzalar atıldı

Enerji Günlüğü - Afşin-Elbistan A Termik Santrali ve Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) Kömür İşletmesi’nin 20 yıllığına Çelikler Holding'e devri için protokol imzalandı.

Afşin Elbistan A Termik Santrali, Çelikler Holding'e devrediliyor. Türkiye’nin enerji üretimine önemli katkı sağlayan Afşin Elbistan A Termik Santrali'nin devri için gerekli imzalar EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nde atıldı. Avusturyalı ERG-Verbund firmasının hisselerinin tamamını satın alan Çelikler Holding ile EÜAŞ Genel Müdürlüğü, attıkları imzalarla Afşin-Elbistan A Termik Santrali ile Afşin-Elbistan Linyitleri'nin 20 yıllığına Çelikler Holding'e devredilmesinin önünü açtı. Enerji Bakanı Fatih Dönmez de onay verirse devir süreci bitecek. 

34 yıl önce kurulan ve bu süre zarfında ürettiği 120 milyar 499 milyon 910 bin 550 kw/h (kilowatsaat) elektrik ile Türkiye’nin enerji ihtiyacının karşılanmasında büyük rol oynayan Afşin-Elbistan A Termik Santrali ile Afşin Elbistan Linyitleri Kömür İşletmesi, Tunçbilek Termik Santrali, Orhaneli Termik Santrali, Seyitömer Termik Santrali gibi enerji tesislerinin de işletmecisi konumunda bulunan Çelikler Holding’in bünyesine geçti. 

DEVİR 24 YILLIK BİR TARİHE SAHİP

24 yıl önceye dayanan bu devir serüveninin ilk adımı 1994 yılının Aralık ayında atıldı. Tansu Çiller’in başbakanlığını yaptığı hükümet döneminde toplanan Bakanlar Kurulu, 19/12/1984 tarihinde kabul edilen 3096 sayılı kanun maddeleri doğrultusunda Afşin-Elbistan A Termik Santrali ile kömür işletmesinin 20 yıllığına ERG-Werbund firmasına devredilmesi yönünde bir karar aldı. Mahkeme kararları ve 24 yıllık süreç sonucunda, devir konusu 2015 yılında tekrar alevlendi. ERG-Verbund yetkililerinin, formalite olarak gördükleri imza, dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından atılmadı. Rafa kaldırılan devir konusu, Çelikler Holding’in ERG Verbund Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş’nin hisselerinin tamamını satın alması ile yeniden gündeme geldi. Rekabet Kurumu, 18-13/233-108 sayılı kararla, ERG-Verbund’un Çelikler Holding’e devredilmesine onay verdi. Mayıs ayı içerisinde verilen onayın ardından süreci hızlandıran Çelikler Holding, geniş bir ekiple bölgeye gelerek Afşin-Elbistan A Termik Santrali ve Afşin-Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğünde incelemelere başladı. 

AFŞİN ELBİSTAN A TERMİK DEVREDİDLİ

 
Önceki ve Sonraki Haberler