1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Almanya şirketlere ödeyeceği kömürden çıkış tazminatını belirledi

Almanya şirketlere ödeyeceği kömürden çıkış tazminatını belirledi

Almanya’da hükümet kömürden çıkış planından etkilenen kömür yakıtlı elektrik üreticisi şirketlere ödeyeceği tazminat konusunda anlaştı.

Almanya şirketlere ödeyeceği kömürden çıkış tazminatını belirledi

Enerji Günlüğü - Almanya’da hükümet kömürden çıkış planından etkilenen kömür yakıtlı elektrik üreticisi şirketlere ödeyeceği tazminat konusunda anlaştı.

Almanya’da Başbakan Angela Merkel'in koalisyon hükümeti, Almanya'nın iklim hedeflerine ulaşmak için en geç 2038 yılına kadar kömürden çıkış planının bir parçası olarak kömürden elektrik üreten şirketlere tazminat konusunda anlaştı. Muhafazakarlar ve Sosyal Demokrat (SPD) koalisyon ortakları arasındaki anlaşma, parlamentonun Temmuz ayı başlarında kömürden çıkışı düzenleyen yasanın onaylanmasının önünü açıyor. 

Anlaşmaya göre kömür santrallerini doğalgaza çeviren şirketler, daha önce kararlaştırılan 180 euro yerine kilowatt başına 390 euro ödeme alacak. Bu ödeme, 25 yaşından büyük olmayan santraller için geçerli olacak ve 2022 sonuna kadar sürecek. Şirketler, 2022'den sonra tesislerini gaz yakıtlı tesise geçirmeye karar verirse, ödeme her yıl kilowatt başına 25 euro düşecek. 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler